wtorek, 2 grudnia 2014

Filmowy listopad :)


Dużo filmów - część ze względu na wyszywanie, a część - na czas spędzony w łóżku... niemożność chodzenia (i siedzenia ze spuszczonymi na dół nogami) znacznie wpływa na możliwość wykonywania niektórych czynności, a zarazem na jakość oglądanych treści... sama siebie nie podejrzewałam, że wśród programów znajdzie się tym razem także reality show :P 
"Goonies (ang. The Goonies) – amerykański film przygodowy z 1985 roku[1]. W Polsce znany także pod alternatywnymi tytułami Postrzeleńcy i Gagatki. Z polskim dubbingiem w wersji ocenzurowanej po raz pierwszy wyemitowany został 18 grudnia 2010 roku na antenie Cartoon Network. [...]Bracia Mikey i Brand Walshowie mieszkają na osiedlu, które ma zostać wykupione przez dużego inwestora i przebudowane na pole golfowe. Razem z grupką przyjaciół z tej samej okolicy tworzą paczkę nazywaną Goonies. Podczas zabaw na domowym strychu, Mikey znajduje starą mapę prowadzącą do ukrytego skarbu. Rycina należała do Jednookiego Willy’ego, pirata, który grasował po okolicznych morzach. Cała paczka wyrusza na poszukiwania skarbu wierząc, że to ostatnia szansa na zdobycie pieniędzy i uratowanie ich domów. W ślad za nimi rusza zbiegła z więzienia rodzina Fratellich." [źródło]
"Jumanji amerykański film z 1995 w reżyserii Joe Johnstona. W głównych rolach występują Robin Williams, Kirsten Dunst i Bonnie Hunt.Film powstał na podstawie książki Jumanji autorstwa Chrisa Van Allsburga. [...]

W roku 1869 roku dwoje chłopców zakopało nocą w lesie tajemniczą skrzynkę, z której wydobywały się dźwięki tam-tamów. Sto lat później, kilkanaście metrów dalej od miejsca spoczynku gry powstała fabryka butów. Syn właściciela odkrył kufer w miejscu budowy biur. W środku znajdowała się gra planszowa o nazwie Jumanji. Chłopiec wtajemniczył w sprawę przyjaciółkę, Sarę Whittle. W domu chłopca, podczas nieobecności jego rodziców, rozpoczęli rozgrywkę. Wówczas doszło do nieprzewidzianych wydarzeń." [źródło]
"Willowamerykański film fabularny z 1988 roku w reżyserii Rona Howarda.Karzeł Willow wyrusza z misją mającą na celu ochronę niemowlęcia przed złą królową. " [źródło]

"Rodzina Addamsów (ang. The Addams family) – fikcyjna rodzina będąca bohaterami komiksów, filmów i seriali. Ich twórcą był amerykański rysownik komiksów Charles Samuel Addams.Addamsowie to rodzina masochistów, sadystów, sadomasochistów i potworów. Mieszkają na bagnach w ogromnym, zapuszczonym dworze. Ich dom pełen jest narzędzi tortur, ukrytych przejść i pułapek. Mimo to filmy i komiksy o Addamsach nie są horrorami, ale parodiami horrorów, pełnymi czarnego humoru i zabawnych scen. Addamsowie są w gruncie rzeczy kochającą się rodziną.


W prawdziwym świecie, wielu ludzi nosi nazwisko Addams. Nie zawiera ono w swoim brzmieniu w języku angielskim nic złowrogiego. Jest po prostu zwyczajne." [źródło]


"Braterstwo wilków (fr. Le pacte des loups) – francuski film kostiumowy z 2001 roku.Akcja filmu toczy się we Francji w czasach Ludwika XV. W niewielkiej wiosce Gevaudan na południu kraju pojawia się tajemnicza bestia, która terroryzuje i zabija mieszkańców. Do wioski przybywa młody naukowiec Gregoire de Fronsac, który z polecenia króla ma odnaleźć i zabić potwora. Towarzyszy mu Indianin z plemienia Irokezów – Mani, którego Fronsac poznał w czasie swojej podróży do Kanady. Obaj bohaterowie rozpoczynają śledztwo..." [źródło]"Zagubieni (sezon 6) – szósta i ostatnia seria amerykańskiego serialu telewizyjnego Zagubieni emitowana w roku 2010. Premiera odbyła się na 2 lutego 2010. W jej ramach wyemitowano: godzinny odcinek podsumowujący sezon 5 (6x00) oraz dwa pierwsze odcinki 6 sezonu (6x01 i 6x02)." [źródło]"Plazma (ang. The Blob) – amerykański horror z 1988 roku w reżyserii Chucka Russella. Wyprodukowany przez TriStar Pictures.

W pobliżu Arboville spada meteoryt. Z jego wnętrza wydobywa się galaretowata substancja. Pierwszą jej ofiarą pada bezdomny. Plazma rozprzestrzenia się błyskawicznie, pożerając wszystko, co spotka na swojej drodze. Wśród walczących o przetrwanie jest zbuntowany Brian (Kevin Dillon)." [źródło]"Co ludzie powiedzą? (Keeping Up Appearances, 1990-1995) – brytyjski serial, którego główna bohaterka – Hiacynta Bucket – nieustannie stara się prezentować jako znacznie zamożniejsza i należąca do wyższej klasy społecznej niż w rzeczywistości. Robi to jednak dość nieudolnie. Jej obsesja na punkcie savoir-vivre'u, unikania skandali, kontrolowania innych ludzi i dążenie do perfekcji są źródłem wielu komicznych sytuacji i tematem, wokół którego koncentruje się akcja serialu.Serial był produkowany w latach 1990-1993, a następnie jeszcze w 1995 dla najpopularniejszej brytyjskiej stacji telewizyjnej BBC One. Łącznie wyprodukowano 40 półgodzinnych odcinków podzielonych na 5 serii, do czego należy dodać jeszcze 5 odcinków specjalnych.

W roli głównej występowała Patricia Routledge. Serial był wielokrotnie emitowany w Polsce. Różne stacje zlecały tłumaczenia niezależnie od siebie, stąd niekonsekwencje w nazywaniu bohaterów.

W polskiej wersji językowej nazwisko głównej bohaterki zmieniono na: Hiacynta Żakiet – na zasadzie podobieństwa fonetycznego. Nazwisko w wersji oryginalnej – bucket – oznacza wiadro. Dlatego też główna bohaterka upiera się, by wymawiać jej nazwisko w sposób bardziej wyrafinowany: bouquet, czyli – z francuskiego – bukiet, dzięki czemu można by mówić o niej jako o Hyacinth bouquet, czyliBukiet Hiacyntów. W wersji emitowanej na BBC Prime zachowano oryginalny pomysł, aby cztery występujące w serialu siostry nosiły imiona będące nazwami kwiatów: Hyacinth to Hiacynta, Daisy to Stokrotka, Rose to Róża, Violet (po angielsku fiołek) to Violetta.

Nazwisko Hiacynty – Bucket – to de facto nazwisko jej męża, Ryszarda. Podobnie Stokrotka – zamężna z Powolniakiem – nosi jego nazwisko. Również Violetta nosi nazwisko swego męża – niepoprawnego transwestyty Bruce'a. Panieńskiego nazwiska wszystkich sióstr można by się doszukać u Róży – gdyby tylko w serialu zostało chociaż raz wspomniane.
W 1997 zrealizowano serial telewizyjny pt. "Wspomnienia Hiacynty". Film składa się z urywków znanych z serialu "Co ludzie powiedzą".

Pierwsza polska wersja językowa serialu (m.in. wielokrotna emisja w TVP 2) została zrealizowana w ośrodku TVP Szczecin. Tekst przetłumaczyła i zredagowała Maria Okulicz, czytał Stanisław Heropolitański." [źródło]"Czy leci z nami pilot? (ang. Airplane!) – amerykańska komedia z 1980 roku parodiująca filmy katastroficzne.Ted Striker (Robert Hays) po traumatycznych przeżyciach wojennych boi się latać. Aby odzyskać dziewczynę Elaine (Julie Hagerty), która pracuje jako stewardessa, pokonuje swój strach i kupuje bilet na samolot, w którym pracuje Elaine. Po obiedzie piloci ulegają zatruciu pokarmowemu, więc Ted, mimo strachu, musi opanować samolot. Wspierają go w tym na pokładzie Elaine i psychiatra dr Rumack (Leslie Nielsen) oraz naziemny kontroler lotów McCroskey (Lloyd Bridges)." [źródło]"Rolnik szuka żony to program, który od pierwszego odcinka podbił serca telewidzów: regularnie ogląda go niemal 3 miliony widzów. Oto mamy przed sobą pięciu mężczyzn, którzy osiągnęli w życiu już wszystko: mają pieniądze, wielkie majątki, kochających i oddanych przyjaciół, otoczeni są najnowocześniejszymi maszynami i technologiami, dużo wolnego czasu na rozwijanie własnych zainteresowań. Łączą ich dwie rzeczy – wszyscy są nowoczesnymi rolnikami, którzy gospodarują na polskiej ziemi. Jak sama nazwa programu wskazuje, „Rolnik szuka żony” to format o facetach, którym do pełni szczęścia brakuje też tylko żony – kobiety, którą pokochają szczerze, z którą będą dzielić się codziennymi troskami i radościami…


W programie „Rolnik szuka żony” będzie więc subtelne poszukiwanie wybranek, które zgłosiły się z całej Polski. W kolejnych odcinkach nie brak będzie wzruszeń, dowodów czułości, poruszających historii z życia wziętych, a niekiedy także kłótni i rozczarowań. Telewidzowie zachwycili się bohaterami programu, którego największym atutem jest autentyczność jego uczestników. Kogo wybiorą?" [źródło]

"Przyjaciele (ang. Friends) – amerykański serial komediowy o grupie przyjaciół mieszkających na Manhattanie, w Nowym Jorku, wyświetlany w latach 1994-2004. W Polsce serial emitowany był na antenie Canal+ (premiera), a później także w stacjach Polsat, TVN iTVN 7. Od 11 listopada 2013 roku serial można oglądać w formacie 16:9 na Comedy Central Polska.


Serial został wyświetlony w ponad 100 krajach. Ostatni odcinek w Stanach Zjednoczonych obejrzało 51,1 mln widzów. Podczas dziesięciu lat produkcji otrzymał 7 nagród Emmy, w tym dla najlepszego serialu komediowego, a także Złoty Glob, dwie nagrody Stowarzyszenia Aktorów Filmowych oraz 56 innych nagród i 152 nominacje.

Obsada:
 • Jennifer AnistonRachel Green: wielbicielka mody, która swoją karierę zaczyna jako kelnerka w kawiarni. Później pracuje w Bloomingdale's i u Ralpha Laurena w dziale zarządzania.
 • Courteney Cox ArquetteMonica Geller: pracuje w branży kulinarnej, kilkakrotnie zmienia pracę. Jej ostatnią pracą jest posada szefa kuchni w restauracji Javu.
 • Lisa KudrowPhoebe Buffay: ekscentryczna masażystka, piosenkarka i gitarzystka; gra także postać Ursuli Buffay, siostry-bliźniaczki Phoebe.
 • Matt LeBlancJoey Tribbiani: aktor, który dzięki roli dr Drake Ramoray w operze mydlanej Dni naszego życia zyskał sławę.
 • Matthew PerryChandler Bing: pracownik firmy analizującej i przetwarzającej dane statystyczne dla międzynarodowych korporacji. Jego zawód jest w serialu częstym obiektem żartu, jako że nikt z pozostałych przyjaciół nie umiał powiedzieć, czym konkretnie zajmuje się Chandler.
 • David SchwimmerRoss Geller: starszy brat Moniki, paleontolog pracujący w Muzeum Prehistorii, później wykładowca na New York University. Od czasów liceum zakochany w Rachel.
Sezon 1 (1994–1995)

Phoebe, Monica, Chandler, Joey i Ross spotykają się w kawiarni Central Perk. Joey i Chandler są współlokatorami, którzy mieszkają naprzeciwko Moniki, Phoebe mieszka z babcią, a Ross mieszka sam. Rachel, przyjaciółka Moniki ze szkoły średniej, wchodzi do Central Perk w sukni ślubnej zaraz po tym, jak uciekła sprzed ołtarza. Wprowadza się do Moniki i dostaje pracę jako kelnerka w Central Perk. Ross rozwodzi się z żoną, Carol, gdy uświadamia sobie ona, że jest lesbijką. Carol jest w ciąży z Rossem. Rodzi syna – Bena, którego wychowuje ze swoją kochanką Susan.

Ross był zakochany w Rachel w szkole średniej i ciągle coś do niej czuje. Stara się z nią umówić, ale Chandler i Joey zniechęcają go. W urodziny Rachel Ross wyjeżdża do Chin, a Rachel dostaje od niego w prezencie biżuterię ze sklepu z antykami. Chandler przypadkiem wyjawia Rachel, że Ross ją kocha, więc Rachel jedzie na lotnisko w dzień jego powrotu, by go przywitać. Z samolotu wychodzi on jednak z inną kobietą, Julie." [źródło]Sezon 2 (1995–1996)

Rachel nie przepada za Julie, nową dziewczyną Rossa. Pewnego wieczora po wypiciu zbyt dużej ilości wina Rachel zostawia Rossowi wiadomość, że z nimi już wszystko skończone, która wprawia Rossa w zakłopotanie. Wkrótce para całuje się, a Ross musi wybrać pomiędzy Rachel a Julie, więc tworzy listę "za" i "przeciw" dla obydwu dziewczyn. Wybiera Rachel i zrywa z Julie, ale niestety Rachel znajduje listę i odrzuca go. Wszystko zmienia się po obejrzeniu filmu z przygotowań do balu maturalnego Rachel i Moniki, kiedy Rachel nie ma z kim pójść na bal, więc Ross postanawia z nią iść, ale gdy w garniturze schodzi ze schodów widzi jak Rachel wychodzi na bal z chłopakiem, który się spóźnił. Rachel, doceniając gest Rossa, całuje go. Po pocałunku Ross i Rachel są razem.

Joey dostaje swoją życiową rolę w operze mydlanej Dni naszego życia jako dr Drake Ramoray. Zarabia na tyle dużo, że stać do na własne mieszkanie. Po wyprowadzce Joeya Chandler znajduje nowego współlokatora, Eddiego, który okazuje się wariatem. Joey udziela wywiadu, w którym twierdzi, że sam jest autorem wielu swoich serialowych kwestii, co rozwściecza scenarzystę i wkrótce jego postać zostaje uśmiercona, spadając do szybu windy. Tym samym Joey traci rolę w serialu, z powrotem wprowadza się do Chandlera i pomaga mu pozbyć się Eddiego.

Szukając swego biologicznego ojca, Phoebe odkrywa, że ma przyrodniego brata Franka Juniora.

Chłopakiem Moniki zostaje dr Richard Burke (Tom Selleck), starszy od niej o 21 lat okulista, przyjaciel jej rodziców. Monika zrywa z nim, kiedy Richard mówi, że nie chce mieć dzieci.

Kiedy Chandler spotyka się z kobietą poznaną przez internet, okazuje się, że jest nią jego była dziewczyna, Janice. [źródło]


Sezon 3 (1996–1997)

Rachel rzuca pracę w kawiarni i dostaje nową w sieci sklepów odzieżowych Bloomingdale's. Rachel, podczas kłótni z Rossem, który jest zazdrosny o jej kolegę z pracy, sugeruje, aby zrobili sobie przerwę. Ross po kłótni dzwoni do Rachel aby ją przeprosić okazuje się jednak, że jest u niej Mark. W rozpaczy i pod wpływem alkoholu, Ross spędza noc ze spotkaną w barze kobietą. Nazajutrz chce wrócić do Rachel, nie mówiąc jej o niczym. Ta jednak dowiaduje się o zdradzie i ostatecznie zrywają.

Joey kupuje kurczaczka i kaczuszkę.

Phoebe odnajduje kobietę, która znała jej rodziców i zaprasza przyjaciół do domku na plaży, by się z nią spotkać. Rachel jest zazdrosna o nową dziewczynę Rossa, Bonnie, która niespodziewanie pojawia się na plaży, i namawia ją, by zgoliła głowę na łyso, jak kiedyś. Ross i Rachel kłócą się o to i oboje czują, że coś nadal między nimi jest. Ross musi wybrać jedną z dziewczyn. [źródło]


Sezon 4 (1997–1998)

Ross postanawia wrócić do Rachel i zerwać z Bonnie, ale dochodzi do kłótni o to, kto ponosi winę za wcześniejszy rozpad związku i znów ze sobą zrywają.

Phoebe dowiaduje się, że kobieta, którą poznała na plaży, to jej biologiczna matka. Okazuje się, że jej siostra-bliźniaczka Ursula już dawno o tym wiedziała. Phoebe zgadza się być matką zastępczą dla dzieci swojego brata i jego żony Alice i zachodzi w ciążę z trojaczkami.

Chandlerowi podoba się nowa dziewczyna Joeya, Kathy, która też zakochuje się w Chandlerze. Kiedy okazuje się, że Kathy zdradza Chandlera, zrywają ze sobą.

Po przegranym zakładzie Monica i Rachel zamieniają się mieszkaniami z Joeyem i Chandlerem. Dziewczyny nienawidzą nowego mieszkania i po pewnym czasie podstępem zamieniają się ponownie.

Ross oświadcza się swojej nowej dziewczynie, Brytyjce Emily. Wszyscy przyjaciele oprócz Phoebe, która jest w zaawansowanej ciąży, jadą do Londynu na ślub Rossa z Emily. Monica wpada w depresję, ponieważ nie ma partnera oraz jeden z gości weselnych uznał, że jest matką Rossa. Chandler tak ją pociesza, że ostatecznie lądują w łóżku. Rachel zdaje sobie sprawę, że kocha Rossa i chce mu to powiedzieć, ale gdy widzi go z Emily, postanawia nie psuć im ślubu. Podczas przysięgi Ross wypowiada imię Rachel zamiast Emily.


Sezon 5 (1998–1999)

Pomimo błędu Rossa podczas przysięgi dochodzi do ślubu, ale Emily wkrótce ucieka. Przyjaciele wracają do Nowego Jorku. Emily dzwoni do Rossa i obiecuje z nim zostać pod warunkiem, że zerwie on kontakt z Rachel. Ross zgadza się, ale ponieważ Emily stawia mu kolejne warunki, dochodzi do rozwodu. Ross wprowadza się do kamienicy po drugiej stronie ulicy od mieszkania Moniki i Rachel. Phoebe rodzi trojaczki Franka i Alice. Chandler i Monica w sekrecie kontynuują swój związek, ale ostatecznie wszyscy przyjaciele poznają tajemnicę. Rachel dostaje pracę w domu mody Ralpha Laurena. Joey otrzymuje główną rolę w filmie i jedzie na nagrania do Las Vegas, gdzie okazuje się, że produkcja upadła, ale nie mówi o tym przyjaciołom, którzy jadą tam, by się z nim spotkać. Po pijaku Ross i Rachel biorą ślub.


12 komentarzy:

 1. Oooo... Co ludzie powiedzą :D Genialny serial jak dla mnie :) Oglądałam z moją mamą jak byłam mała :D Teraz się zabieram za obejrzenie wszystkiego od nowa po kolei :) A Tobie Aniu zdrówka życzę i żebyś jak najbardziej odpoczęła :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oglądam ten serial przynajmniej raz na rok :)

   Usuń
 2. Aniu zdrowia życzę :) co do filmów to ja akurat lubię inną tematykę, aczkolwiek "Przyjaciół" swego czasu oglądałam

  OdpowiedzUsuń
 3. Filmy widziałam, seriali raczej nie a "Rolnik..." był dla mnie zbyt naturalistyczny...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rolnika oglądałam, ponieważ aż dwóch uczestników mieszka bardzo niedaleko :) Kłodzko pojawiło się nawet kilka razy :)

   Usuń
 4. "Co ludzie powiedzą" bardzo lubię, podobnie jak "Przyjaciół". A Willowa pamiętam jeszcze z podstawówki, i Val Kilmer był tweedy szczupły :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Oglądałam tylko Jumanji oraz Przyjaciół, w planach mam Zagubionych :) Zdrowiej szybciutko!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :)
   Zakończenie LOSTa mnie rozczarowało. Ostatnim odcinkiem powinien być ten pierwszy ostatniego sezonu...

   Usuń
 6. Oj dużo było tego oglądania w tym miesiącu. A własciwie w poprzednim... I co sądzisz o LOSTach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dużo, ponieważ pół miesiąca spędziłam w łóżku...
   Zakończenie mnie rozczarowało :( Ostatnim odcinkiem powinien być ten pierwszy ostatniego sezonu...

   Usuń

Dziękuję za Twoje słowa :)