Podróżując w poszukiwaniu wiatraków, odkrywamy często też i inne urocze miejsca.
Tym sposobem trafiliśmy w październiku do Szczawna-Zdroju... chociaż do samego Wałbrzycha jeździmy dosyć często, nigdy wcześniej nie udało nam się zajrzeć do uzdrowiska, które przecież z Wałbrzychem jest praktycznie połączone...
Szczawno bardzo nas zauroczyło - znajduje się tu wiele pięknych zakątków i na pewno jeszcze nie raz odwiedzimy to miejsce :)
"Szczawno-Zdrój (niem. Bad Salzbrunn) – miasto i gmina uzdrowiskowa w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, położone w Górach Wałbrzyskich (Sudety Środkowe), leżące na Dolnym Śląsku.
W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa wałbrzyskiego. Według danych z 31 marca 2011 r. miasto miało 5926 mieszkańców. [...]
Pierwsza wzmianka o wtedy jeszcze wsi książęcej została zawarta w 1221, w "Księdze Henrykowskiej" (dokument Henryka I Brodatego). Od końca XIV wieku włączono ją do dóbr zamku Książ. Losy wsi zmieniały się wraz z dziejami zamku. W 1392, po śmierci ks. Agnieszki, żony Bolka II, Szczawno przeszło w ręce króla czeskiego Wacława. W 1410 wykupił je Janko z Chociemic z rąk braci Conrada i Albrechta Salzbornów. Od 1464 Szczawno wraz z Książem ponownie przechodzi w ręce króla czeskiego.
Uzdrowiskowy charakter Szczawna-Zdrój był znany od średniowiecza. Bogate jest w wody lecznicze, szczawy wodorowęglanowo-sodowo-wapniowo. Po raz pierwszy właściwości lecznicze wód zbadał i potwierdził nadworny lekarz Hochbergów – Caspar Schwenckfeldt w 1597. Skład chemiczny wód, medyczne ich zastosowanie oraz wyniki przeprowadzonych analiz, zostały opisane w wydanej we Wrocławiu w 1777 r. broszurze pt. Publiczne Uwiadomienie Zdroiów Zdrowych lub wód mineralnych leczących na Śląsku w Kodowie, Reynercu, Altwasser, Szarlotenbrun, Salcbrun i Flinsbergu się znaydujących. Był to dokonany przez Dawida Vogla przekład opublikowanej w 1774 r. książeczki Johanna Gotfrieda Morgenbessera, wrocławskiego lekarza i chemika. Szczawno zyskało popularność w I poł. XIX wieku, kiedy to dzięki Augustowi Zemplinowi rozbudowano uzdrowisko i w miejscowości powstał teatr i park zdrojowy. Hochbergowie byli właścicielami Szczawna do 1934.
W 1946 miejscowość została włączona do nowo powstałego województwa wrocławskiego na terenie powojennej Polski. W okresie od 1945 do 1946 funkcjonowała nazwa Solice Zdrój, ostatecznie przyjęto jednak obecną formę." [źródło]
Miejsce niezwykle urokliwe, z klimatem. Zapiszę je sobie w pamięci jako "warte odwiedzenia w przyszłości" :)
OdpowiedzUsuńBardzo ładna miejscowość. Może kiedyś do niej przyjadę.
OdpowiedzUsuńWarto :)
UsuńRzeczywiście, urocze miejsce. Warto zaplanować wyprawę do tego pięknego uzdrowiska. Lubię takie klimaty.
OdpowiedzUsuńBardzo piękne miejsce, warte do odwiedzenia :)
OdpowiedzUsuń:)
UsuńBardzo piękne i urokliwe miejsce.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie :))
Dziękuję :)
UsuńBardzo piękne miejsce :), lubię Twoje opowieści :)...
OdpowiedzUsuńDziękuję :)
UsuńBardzo ładne zdjęcia:)
OdpowiedzUsuńDziękuję :)
UsuńByłam w różnych Zdrojach dolnośląskich ale w Szczawnie nie, myślę, że warto!! Pozdrawiam świątecznie:)
OdpowiedzUsuńNa pewno warto :)
Usuńżyczę wspaniałych świąt BOŻEGO NARODZENIA - Gryzmolinda
OdpowiedzUsuńDziękuję :)
UsuńJeśli chodzi o uzdrowiska to chyba większość jest "robiona" na urocze miejsca.
OdpowiedzUsuńRaczej były tak zrobione przez Niemców już 100 lat temu - architektonicznie niewiele się w nich zmieniło :)
Usuń