czwartek, 4 grudnia 2014

Barbórka :)
/Rzeźba świętej Barbary błogosławiącej górnikowi/


"Barbórka (dawna pisownia Barburka), Dzień Górnika – tradycyjne polskie święto górnicze, świętowane także przez osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem innych paliw kopalnych i geologów 4 grudnia, w dniu św. Barbary, patronki górników.

W tradycji górniczej Barbórka rozpoczyna się poranną uroczystą mszą w kościele lub w cechowni, przy figurze św. Barbary. Następnie orkiestra górnicza maszeruje grając m.in. swój hymn w osiedlach zamieszkanych przez górników i ich rodziny (np. familok) oraz pod domami dyrekcji. Odbywają się uroczyste akademie oraz spotkania. Z okazji tego dnia organizowane są również: koncerty, występy artystyczne, zabawy oraz bale, w których uczestniczą całe rodziny górnicze."A dawno temu, gdy chodziłam jeszcze do szkoły podstawowej (dokładnie tej samej, w której teraz uczę...) robiło się górnicze czapki - z brystolu pomalowanego czarną plakatówką (czarnego wtedy nie było...), ozdobione pióropuszem z bibuły... stały potem w klasie na górze regałów...
Źródła zdjęć:


26 komentarzy:

 1. Dla mnie Barbórka to będą zawsze imieniny już niestety świętej pamięci babci...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje skojarzenia są przede wszystkim szkolne w tym wypadku.

   Usuń
 2. Jako że ja w podstawówce zawsze zajmowałam się tablicą klasową z różnymi świętami to zawsze na wychowawczej omawialispmy to święto, legendę z nim związaną :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja też robiłam górnicze czapki w szkole :) Co to były za czasy...

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak.... pamiętam te czapy... robiłam w przedszkolu. A w szkole mieliśmy dzień śląski z konkursem gwary i piosenkami ludowymi... a u mnie Barbórka to święto eodzinne. I choć dziadek już dawno na emeryturze to zawsze jest przyjęcie: puddingkuche a potem kartofelsalat i wurstlik:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas się raczej tego święta nie obchodziło - Dziadek był kolejarzem z poznańskiego :)

   Usuń
 5. Och... i nigdy nie zapamiętałam, który kolor piór co znaczy. Czarny to szeregowy górnik, biały sztygar. A czerwony z zielonym zawsze się mieszają...

  OdpowiedzUsuń
 6. Odkąd wyszłam za mąż to Barbórka w moim domu jest świętem: najpierw męża - górnika (dziś już emerytowanego), a w tym roku po raz pierwszy świętuje mój syn, a ja ciągle życzę: ile zjazdów tyle wyjazdów...
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 7. Masz rację, te czapki robiło sie obowiązkowo i to przez kilka lat z rzędu pamietam, a rzeźba Sw.Barbary unikatowa:)

  OdpowiedzUsuń
 8. I mnie te czapki "prześladowały" w szkole ;) Ale że od zawsze lubiłam wszelkie "dłubanie" to chyba bardzo na nie nie narzekałam.
  Aniu, serdeczności!

  OdpowiedzUsuń
 9. Mieszkam w zagłębiu górniczo- hutniczym, w rodzinie o górniczych tradycjach. Zawsze dziadziusiowi robiłam czako ( tak to się chyba nazywa). I teściową mam Barbarę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli bardzo dużo związku i sentymentu do dzisiejszego święta :)

   Usuń
 10. U nas Barbórka inna niż zawsze. Kopalnia"Kazimierz- Juliusz" w likwidacji. Co do czapek.Tradycję trzeba kultywować. Robiłam z moimi dziećmi takie z brystolu i kolorowej bibuły. Akademia się też odbyła, ale już bez oficjeli z kopalni. Było miło, bo zaprosiłyśmy dziadków, tatusiów związanych z kopalnią. Przyszli w mundurach. Nawet nie bali się zatańczyć trojaka.
  A co do czapki z czerwonymi piórami. Mam do takiej sentyment. Mój tata od młodego chłopaka grał w górniczej orkiestrze na tenorze. Teraz tę czapkę wyjmuję co roku, aby pokazać kolejnym pokoleniom moich wychowanków. Ale się rozpisałam, ale temat bliski sercu. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Och! Dobrze, że takie tradycje nadal się kultywuje :)

   Usuń
 11. Dawno temu szkołach chyba wszyscy robili czapki górnicze.

  OdpowiedzUsuń
 12. Pamiętam Barbórkę obchodzoną w szkole... :).. Stroje i pióra...

  OdpowiedzUsuń
 13. Barbórka to popularne święto nie tylko na Śląsku. W całej Polsce robiło się w szkołach górnicze czapki.
  Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego pamiętam je ze szkoły, chociaż nie mieszkam na Śląsku :)

   Usuń

Dziękuję za Twoje słowa :)