Kilka lat temu pojechałam z dziećmi na wycieczkę do Opola - w planie było zwiedzanie ZOO oraz skansenu w Bierkowicach.
I tam właśnie - w Muzeum Wsi Opolskiej - znajdują się kolejne dwa wiatraki, które dołączyłam do mojej fotograficznej kolekcji :)
"Wiatraki utrzymywane w Muzeum Wsi Opolskiej są jednymi z czterech w powiecie opolskim. Są to koźlaki. Starszy z nich, z Dobrzenia Wielkiego został wzniesiony w 1734 r. w Pokoju, skąd w 1885 został przeniesiony do podopolskiej miejscowości. Drugi z nich pochodzi z Grotowic, a w jego wnętrzu znajdują się oryginalne urządzenia. Jeden z wiatraków usytuowany jest na sztucznym wzgórzu, usypanym podczas tworzenia skansenu" [źródło]
"Wiatrak został wybudowany w folwarku Pokój, w 1885 roku przeniesiono go do wsi Dobrzeń Wielki na miejsce po spalonym wiatraku. Już w 1901 roku wiatrak był napędzany lokomobilą parową." [źródło]
"Wiatrak został przeniesiony z Grotowic." [źródło]
Tak się zastanawiam, czy są w Polsce jeszcze jakieś wiatraki, których nie widziałaś? Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńWbrew pozorom bardzo dużo :P Niemniej posty z wiatrakami mam zaplanowane do marca :P
UsuńA byłaś w Skansenie w Sierpcu?? Tam też jest wiatrak :)
OdpowiedzUsuńZa daleko :) Mogę odwiedzać tylko miejsca w granicach 200 km - aby pojechać i wrócić w ciągu jednego dnia. Ale nawet w tej odległości nie odwiedziłam jeszcze wszystkich dostępnych wiatraków :)
UsuńWiatraki świetne, niestety opolskiego nie znam.
OdpowiedzUsuńJa też niezbyt dobrze :) Bliższe mi jest dolnośląskie i wielkopolskie :)
Usuńwiatraki zawsze kojarzą mi się z dzieciństwem i wakacjami na wsi :D
OdpowiedzUsuńSwój pierwszy wiatrak zobaczyłam właśnie w takich okolicznościach :)
UsuńWiatraki robią wrażenie, fajne miejsce:)
OdpowiedzUsuńDziękuję :)
UsuńOglądałam ostatnio jakiś fragment reportażu o Pokoju, że tam historia na każdym kroku i t rzebaby było o to jakoś zadbać.
OdpowiedzUsuńO tym - http://pl.wikipedia.org/wiki/Pok%C3%B3j_(wojew%C3%B3dztwo_opolskie)?
UsuńNie znam, nie słyszałam. W ogóle mało znam opolskie. Zawsze nam było bliżej do Wrocławia niż do Opola.
No proszę jak mi się od razu z niderlandami skojarzyło:))
OdpowiedzUsuń:)
UsuńBardzo ładne zdjęcia. Pozdrawiam cieplutko :)
OdpowiedzUsuńDziękuję :)
UsuńAniu, podziwiam Cię, ze potrafisz tak precyzyjnie zlokalizowac zdjecia sprzed lat,bo ja nie pamietam, ktore mam w ktorym katalogu ;-) działaj, działaj dalej w wiatrakowym temacie, bedę śledzic pilnie;-)
OdpowiedzUsuńOd 2007 roku - czyli od cyfrówki - zdjęcia mam podzielone na katalogi z datą, a na Picasie - albumy z datami, miejscami i opisem. Muszę, bo potrafię zrobić tysiąc zdjęć jednego dnia i inaczej bym się pogubiła :)
UsuńMasz niesamowity dar wyszukiwania ciekawych miejsc. Aniu ,oglądając Twoje zdjęcia wiatraków, można by pomyśleć ,że wiatraki ,to tak powszechny widok....ja nie pamiętam gdzie i kiedy ostatnio widziałam wiatrak.
OdpowiedzUsuńFajnie ,że utrwalasz te piękne twory ;-)
Trzeba trochę pojeździć i poszukać, ale korzystam z ciekawej strony :)
UsuńDziękuję :)
Ale piękne wiatraki :) Chciałabym tam być tak tu i teraz. Lubie takie miejsca.. klimatycznie spokojnie. A jak już mnie ponosi wyobraźnia to i bym tak zasiadła na kocyku cały dzień z jedzeniem piciem i haftem.. ooo jak błogo :D Jeszcze słoneczko i ciepełko by się przydało.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam:*
Też uwielbiam... mają klimat po prostu :)
UsuńBierkowickie wiatraki również podziwiałam. Lubię tam wpadać na Kiermasz Wielkanocny gdy w każdej chatce panie w strojach ludowych tworzą piękne kroszonki.
OdpowiedzUsuńMuszę jeszcze raz odwiedzić ten skansen przy jakiejś okazji :)
Usuń