czwartek, 18 września 2014

Droga przez Zieleniec...


Wrzesień, szkoła, obowiązki... a ja ciągle wracam pamięcią do słonecznej sierpniowej wyprawy.

Po wizycie nad zalewem w Lewinie Kłodzkim Mama zadecydowała, aby wracać do domu nie tradycyjną drogą, ale bardziej malowniczą... o kilkadziesiąt kilometrów dłuższą, ale to przecież drobiazg ;)

Zatankowaliśmy i posililiśmy się na stacji benzynowej w Dusznikach, po czym ruszyliśmy trasą przez Zieleniec...

"Zieleniec (niem. Grunwald) – część miasta Dusznik-Zdroju, w Górach Orlickich, na wysokości 800-960 m n.p.m.; ośrodek sportów zimowych, położony w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim.


Dawniej Zieleniec był samodzielną wsią, uważaną za najwyżej położoną w Sudetach. W Zieleńcu panuje specyficzny mikroklimat (jedyny taki w Polsce) – zbliżony do alpejskiego[1]. W centrum wsi znajduje się zabytkowy kościół św. Anny, w którym sprawują duszpasterstwo o.o. Franciszkanie.


Zieleniec jest popularnym ośrodkiem narciarskim, na jego terenie działa blisko 30 wyciągów narciarskich. Latem jest dobrą bazą wypadową w Góry Orlickie i pobliskie Góry Bystrzyckie. Znajduje się tu schronisko PTTK „Orlica” oraz schronisko PTSM. W okolicy były dwa przejścia graniczne do Czech dla ruchu turystycznego: powyżej wsi koło schroniska Zieleniec - Masarykova chata i przy Drodze Orlickiej niedaleko Koziej Hali Duszniki-Zdrój - Olešnice v Orlických horách (Číhalka).


Niedaleko Zieleńca znajduje się torfowisko wysokie ze ścisłym rezerwatem przyrody Torfowisko pod Zieleńcem (występują tam m.in.:brzoza karłowata na jednym z trzech stanowisk w Polsce, sosna błotna, bagnica torfowa, rosiczki).


Zieleniec w przeciągu ostatnich lat stał się jedną z miejscowości na szlaku kolarskim w Polsce. Trenuje tutaj rokrocznie polska kadra kolarzy górskich. Maja Włoszczowska przygotowując się głównie w Zieleńcu, zdobyła srebrny medal olimpijski w Pekinie w 2008 roku.


W sierpniu każdego roku w Zieleńcu odbywa się maraton kolarski Klasyk Kłodzki – Mistrzostwa Polski w Maratonie Górskim, jeden z najcięższych w kraju. Mimo jego trudności liczba uczestników każdej edycji oscyluje w granicach 400 osób. Organizatorami maratonu są członkowie Klubu Kolarskiego Ziemi Kłodzkiej.


Również w sierpniu ma miejsce tutaj Memoriał im. Artura Filipiaka – Otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska w Maratonie MTB, poświęcony zmarłemu przedwcześnie kolarzowi."[źródło]


16 komentarzy:

 1. patrząc na te zdjęcia zatęskniłam za Kotliną Kłodzką....

  OdpowiedzUsuń
 2. Widoki przepiękne. Można oczy i duszę nacieszyć. Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że Ci się podobają :)

   Usuń
 3. Drogę do Zieleńca i z Zieleńca do Dusznik przez wspomniane torfowiska przeszłam na nogach. Wieś fajnie położona, jednak najbardziej podobał mi się kościół i schronisko ( jeszcze stoi ? ). Nie jeżdżę na nartach, a to wieś głównie z wyciągami. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, ja mam problemy z chodzeniem - mogę obejrzeć już tylko te miejsca, w które można dojechać.

   Usuń
 4. Niektóre malownicze, część aż zatyka dech w piersi!

  OdpowiedzUsuń
 5. Widoki przepiękne! Malowniczo:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Alpejski mikroklimat mnie ciekawi... :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Chciałabym tam być..., chyba się rozmarzyłam :)))

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoje słowa :)