Po raz kolejny sięgnęłam po jedną z moich ulubionych lektur
- cykl Margit Sandemo "Saga o Ludziach Lodu".
Po raz pierwszy zetknęłam się z tymi książkami w Kolegium Nauczycielskim - był wtedy rok 1995 i pojawiło się pierwsze polskie wydanie serii. Zaczęłam lekturę od tomu 4, gdyż pozostałych nie było w bibliotece... Zakochałam się w bohaterach miłością wielką i wieczną - dość powiedzieć, że czytam całość cyklu już 9 raz! :) Was także zapraszam do tej lektury!
"Saga o Ludziach Lodu – składająca się z 47 części seria książek autorstwa współczesnej pisarki norweskiej Margit Sandemo.
Akcja obejmuje okres od XVI do XX wieku i toczy się przeważnie w krajach skandynawskich: Norwegii, Szwecji i Danii. Opowiada o dziejach rodu Ludzi Lodu, którego przodek, Tengel Zły, aby otrzymać nieśmiertelność, zawarł pakt z diabłem. W ramach umowy przynajmniej jedna osoba w każdym pokoleniu rodziła się "dotkniętą" i musiała służyć złu. W XVI wieku przyszedł na świat jeden z dotkniętych, Tengel, który podjął starania zniszczenia przekleństwa, dlatego został nazwany Dobrym.
Ludzie Lodu byli oskarżani o czary, dlatego niechętnie przyjmowano ich w społeczeństwie. Członkowie rodu potrafili okazywać sobie nawzajem i otaczającym ich ludziom ciepło i miłość. Obdarzeni byli empatią do skrzywdzonych przez życie ludzi i zwierząt. Potrafili oni także nawiązywać kontakty z istotami nadprzyrodzonymi. Saga o Ludziach Lodu zawiera także wątki mistyczne, romantyczne, humorystyczne.
Seria zaliczana jest do literatury fantastycznej, zawiera także elementy takich gatunków, jak: romans i horror. Akcji towarzyszy barwne tło historyczne, nie zawsze zgodne z prawdą i często ustępujące miejsce literackiej fikcji.
Choć Margit Sandemo mieszka w Norwegii, jej powieści są oryginalnie pisane po szwedzku a tłumaczenia na norweski są dokonywane przez inne osoby (co można łatwo sprawdzić porównując dane bibliograficzne obu wydań).
Książki ukazały się w Danii, Norwegii, Finlandii, Polsce, Szwecji, na Węgrzech oraz Islandii. Istnieje również nieoficjalne tłumaczenie na język rosyjski. Niekompletne przekłady istnieją na język niemiecki, czeski i angielski." [źródło]
1. Zauroczenie (Trollbund'et)
Silje, córka Arngrima, miała zaledwie 17 lat, gdy zaraza w 1581 roku zabrała wszystkich jej bliskich. Wygłodniała, zziębnięta, z dwójką osieroconych, przygarniętych dzieci podążała ku miejscu za miastem, gdzie palono zwłoki zmarłych: tak bardzo pragnęła rozgrzać się przy ognisku. W tej dramatycznej chwili zaopiekował się nią tajemniczy mężczyzna - człowiek z rodu Ludzi Lodu...
2. Polowanie na czarownice (Heksejakten)
Silje, szczęśliwa żona Tengela, zamieszkała wraz z mężem w dolinie Ludzi Lodu. A jednak dziewczyna tęskniła za stronami, które zmuszona była opuścić. Tu, w dolinie, czuła się wyobcowana. Szczególnie obawiała się starej czarownicy Hanny, która z powodzeniem przekazywała swoje diabelskie sztuczki małej Sol. Nad doliną zawisło niebezpieczeństwo. To właśnie Hanna przewidziała tragedię, a Hanna nigdy się nie myliła...
3. Otchłań (Avgrunnen)
Dwudziestoletnia Sol Angelica wybierała się w wielki świat. Nareszcie była wolna, nareszcie mogła zrealizować swoje marzenia i odszukać Wzgórze Czarownic, mogła też do woli czcić Księcia Ciemności. Ale Sol nie pochłaniały wyłącznie czary i zło. Miała w sobie również wiele ciepła i miłości. Dla swoich bliskich była gotowa ryzykować życiem, a nawet je poświęcić...
4. Tęsknota (Lengsel)
Irja Mattiasdatter była ciężka, niezdarna i zniekształcona przez chorobę. Ludzie wyśmiewali się z niej, nadali jej przezwisko Oset. Irja miała jednak dużo większe zmartwienie: była nieszczęśliwie zakochana w bogatym i lekkomyślnym Taraldzie, synu barona Daga Meidena i Liv z Ludzi Lodu. Taralda zaś interesowała jedynie jego piękna kuzynka Sunniva. Ale związek między nimi groził poważnymi następstwami z powodu ciążącego na rodzinie dziedzictwa...
5. Grzech śmiertelny (Dødssynden)
W Europie trwa Wojna Trzydziestoletnia, w której tryby dostali się też młodzi synowie Ludzi Lodu. Cecylia Meiden, wnuczka Tengela, przeżywa tymczasem poważne osobiste problemy. Spodziewa się dziecka, którego ojcem jest mężczyzna żonaty, a przy tym pastor. Przyjaciel Cecylii, Aleksander Paladin, także stanął w obliczu katastrofy. Rozeszły się pogłoski, że Aleksander popełnił ciężki grzech i że grozi mu kara śmierci...
6. Dziedzictwo zła (Den onde arven)
Tarjei Lind z Ludzi Lodu złożył obietnicę swojemu dziadkowi Tengelowi, że węzełek zawierający tajemnicze medykamenty i cenne receptury - skarb rodowy - przekaże we właściwe ręce. Za najbardziej godnego dziedzica uznał Tarjei Mattiasa, młodszego brata przebiegłego Kolgrima. Kiedy Kolgrim dowiedział się o tym, zło, które skrywał w sobie, wybuchło z wielką siłą...
7. Zamek duchów (Spøkelses-slottet)
Któregoś dnia, w trakcie leśnej wędrówki, młody Tancred Paladin spotkał niezwykle czymś przestraszoną, uroczą dziewczynę i zakochał się od pierwszego wejrzenia. Gdy potem próbował ją odszukać, dotarł do przedziwnego zamku. Okazało się jednak, że zamek ten nie istnieje, a jego tajemnicza gospodyni nie żyje od wielu lat. Czy to koszmar, czy chłopiec traci zmysły? A może znów dziedzictwo rodowe daje o sobie znać?
8. Córka hycla (Bøddelens datter)
Hilda była córką znienawidzonego hycla - pomocnika kata, dlatego społeczność wioski ją odrzuciła. Nikt nie zbliżał się do nędznej chaty, w której mieszkała wraz z ojcem. Żyła samotnie, znosząc upokorzenia, drwiny i wyzwiska. Tak było aż do chwili, gdy w pobliżu ich chaty odkryto zwłoki czterech zamordowanych kobiet. Wówczas życie Hildy odmieniło się całkowicie.
9. Samotny (Den ensomme)
Samotny i nieszczęśliwy Mikael Lind z Ludzi Lodu przez całe życie poddawał się woli innych. Kiedy zmuszono go do poślubienia bogobojnej katoliczki Anette, a następnie wysłano na wojnę, znalazł się na skraju przepaści. Ostatecznym ciosem było spotkanie w obcym kraju tajemniczej, odzianej w czerń kobiety...
10. Zimowa zawierucha (Vinterstorm)
Siedemnastoletnia Villemo Kalebsdatter zakochała się bez pamięci w starszym od niej o osiem lat Eldarze Svartskogenie. Jednak Eldar pochodził ze złej rodziny, a poza tym był uwodzicielem bez skrupułów. Villemo musiała drogo zapłacić za swoje uczucie do Eldara, który, mimo młodego wieku, popadł w złe towarzystwo i wdał się w krwawe rozgrywki...
Całość przeczytałam 2 razy. I powiem krótko PRZESUPER:))))
OdpowiedzUsuńZgadzam się :)
UsuńZgadzam się. Świetna saga.
OdpowiedzUsuń:)
UsuńNie czytałam, niestety, ale opis brzmi ciekawie.
OdpowiedzUsuńPolecam!
UsuńA ja nigdy nie czytałam. Aktualnie czytam szóstą część serii Diany Gabaldon pt. Tchnienie śniegu i popiołu (każda ma od 800-1200 stron). Nigdy nie myślałam, że wytrwam ale wciągnęła mnie bardzo. Jak dojdę do końca to chyba sięgnę po Sagę o Ludziach Lodu, bo miałam na nią ochotę gdy przezywała wielkie boom (tyle, że nigdy nie było jej w bibliotece).
OdpowiedzUsuńPolecam, bo czyta się świetnie :)
UsuńSo many books! I like to read too.
OdpowiedzUsuńKiss
Trudno powiedzieć przeczytałam:)ja ją pochłonęłam:))czasem był dzień ,ze potrafiłam przeczytać dwa tomy:))
OdpowiedzUsuńTak samo miałam :)
UsuńHa! Też czytałam i kompletowałam od pierwszego wydania :) Oddałam potem do biblioteki całość, bo akurat szukali :)
OdpowiedzUsuńAle najlepsze jest to, że mam autograf autorki :) Napisałam w zamierzchłych czasach i po około dwóch latach dostałam list z Norwegi z autografem i kilkoma miłymi słowami ;P
Ach! Gratulacje! Fajna sprawa taki autograf :)
UsuńA ja jakoś nie mogę przebrnąć:(((Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńPrzecież to się czyta jednym tchem - tom dziennie!
UsuńTej sagi akurat nie czytałam, natomiast lubię Margit Sandemo, każda książka to 1 wieczór :)
OdpowiedzUsuńKoniecznie przeczytaj, bo ta jest najlepsza :)
UsuńUwielbiam!!! Sąsiadka przytachała mi kiedyś 5 części, bo wiedziała,że lubię czytać a ona chciała wywalić i przepadłam. W antykwariacie kupowałam za śmieszne pieniądze i pochłaniałam po dwie dziennie.Z ogromną przyjemnością zawsze do nich wracam.
OdpowiedzUsuń:)
UsuńTo bardzo popularna seria, ale sama nie miałam jeszcze okazji po nią sięgnąć. Inne lektury pochłaniają mój czas. Nie nadążam z czytaniem i dzierganiem :)
OdpowiedzUsuńPolecam!
UsuńUwielbiam te sagę, wciągnęła mnie bez reszty. Niestety w bibliotece nie było części po 16 tomiku tzn. były ale nie po kolei i tak jakoś zaniechałam... ale kiedy na pewno wrócę do tej sagi i przeczytam ją całą :)
OdpowiedzUsuńWróć koniecznie!
UsuńCzytałam i mam wszystkie z trudem niegdyś zdobyte :) A czytałaś Sagę o Czarnoksiężniku i Sagę o Królestwie Światła? Ja pochłonęłam wszystkie :)
OdpowiedzUsuńCzytałam, ale nie są już tak porywające, jak ta pierwsza...
UsuńJak studiowałam w Białymstoku, to wracając pociągami do domu potrafiłam przeczytać dwa tomy :) A kupowałam je na bazarku obok dworca, gdzie wyprzedawano za grosze prasę, która nie została sprzedana z kiosków Ruchu.
OdpowiedzUsuńA czytałam je wielokrotnie. Wciąż stoją na półce i czekają na następny raz :)
Też je często czytałam w pociągu, w drodze do domu ze studiów!
UsuńSłyszałam o tej serii już nie raz, jednak nigdy nie przysiadłam do niej. Jakoś tak... może kiedyś spróbuję pierwszego tomu? ;)
OdpowiedzUsuńSpróbuj, bo warto :)
UsuńNie czytałam akurat tej serii, ale słyszałam o niej wiele dobrego i kiedyś zamierzam po nią sięgnąć. W podobnym klimacie czytałam też "Raija", też jest 40 książek i pamiętam jak ukazywały się co piątek. Wciągają na maka :)
OdpowiedzUsuńZnam, zaczęłam, ale po Ludziach Lodu wydała mi się po prostu wtórna, więc przerwałam...
UsuńMyślę, że te wszystkie sagi tak wydane są do siebie podobne fabułowo
UsuńChyba bardzo podobne ;)
UsuńFantastyczna kolekcja!
OdpowiedzUsuńKocham ją :)
Usuń