środa, 23 listopada 2016

Szlakiem wiatraków...


Głównym celem naszej sobotniej wyprawy stało się Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej :) W Osiecznej z kilkunastu wiatraków do dnia dzisiejszego przetrwały zaledwie trzy, które dumnie noszą imiona ostatnich młynarzy: Franciszek, Józef-Adam i Leon od lat stoją na malowniczym wzgórzu przy drodze do Leszna. To właśnie w tych XVIII wiecznych wiatrakach w roku 2012 z inicjatywy rodziny Jankowskich, powstało Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa, które udostępnia, ten unikatowy w skali Polski, kompleks trzech zabytkowych wiatraków zwiedzającym.

Pierwszy z wiatraków został wzniesiony w roku 1761, obecnie gromadzone są w nim zbiory poświęcone dawnemu rolnictwu. Kolejny wiatrak pochodzi z roku 1763, na szczególną uwagę zasługuje jego zabytkowe wnętrze, w którym bez większych zmian zachowały się wszystkie maszyny i urządzenia młyńskie. Ostatni, trzeci wiatrak jest w posiadaniu osoby prywatnej.Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej to miejsce magiczne! Tworzone przez ludzi z sercem i pasją! Spędziliśmy tu kilka cudownych godzin i na pewno jeszcze wrócimy! Dziękujemy za wspaniałe przyjęcie, za poświęcony czas, za rozmowę, za prezenty, za moc wrażeń - tylko adrenalina pozwoliła mi wejść (i zejść!) na te wszystkie wyżyny po stromych schodach ;)Jeszcze trochę zdjęć z magicznych wnętrz.... A na zewnątrz? Równie magicznie...Ach! Zapomniałabym! W Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej jest jeszcze cała gromada słodkich zwierzaków! Zobaczcie!Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej odwiedziłam 3 września 2016 roku :) 

18 komentarzy:

 1. Przepiękne miejsce. Oglądając zdjęcia aż chce się tam pobyć. Świetna wycieczka.
  A ten zwierz na ostatnim zdjęciu to świnka morska?????

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten zwierz na szczęście jest sztuczny ;)

   Usuń
 2. Jak tam jest pięknie. Uwielbiam takie miejsca.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawa wycieczka, świetne miejsca i zdjęcia :) Idealne w moich klimatach, sama bym z chęcią pooglądała je na żywo i podotykała ( o ile można) :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można :) Byłam i dotykałam prawie wszystko :)

   Usuń
 4. Magiczne wiatraki z magicznym wnętrzem:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Aniu magiczne miejsce :) Cudowna podróż

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś tam pojadę :)

   Usuń
 6. Po prostu bajka :) miejsce z którego można nie wychodzić. Fantastyczna wycieczka. Dobrze że są jeszcze ludzie którzy chociaż cząstkę wszystkich wiatraków w Polsce wzięli pod opiekę i stworzyli coś wyjątkowego :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wspaniała wycieczka. Niezmiennie zachwycam się wiatrakami. One mają nieopisany urok. Piękne zdjęcia przywiozłaś, Aniu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Z całą pewnościa dobrze bym się tam czuła :).

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoje słowa :)