niedziela, 20 listopada 2016

Naparstki - Rosja/Ukraina/ZG


Naparstek, który chcę dziś zaprezentować ciężko przyporządkować do jakiegoś kraju... chodzi bowiem o Jałtę. Miasto leży na Krymie i w zasadzie ciężko mi stwierdzić, czy jest to Rosja, czy Ukraina... Wikipedia też się waha ;)

Otrzymałam go w prezencie od Agnieszki, która kilka lat temu odbyła podróż na Krym :)
"Jałta ukr. Ялта, ros. Ялта, tat. Yalta, orm. Յալտա – miasto leżące w południowej części Półwyspu Krymskiego, na brzegu Morza Czarnego. Liczy 77,1 tys. mieszkańców (2004). Z Jałty do Symferopola prowadzi najdłuższa w Europie linia trolejbusowa długości około 86 km.Za czasów Związku Radzieckiego Jałta była popularnym kurortem nadmorskim.

W czasie II wojny światowej w Jałcie (a dokładnie w Liwadii – niewielkiej miejscowości koło Jałty) odbyła się konferencja jałtańska ustalająca na przeszło 40 lat polityczny podział powojennej Europy.

W Jałcie znajdują się: Muzeum Czechowa, sobór św. Aleksandra Newskiego, cerkiew św. Jana Chryzostoma, cerkiew ormiańska, katolicki Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, Jałtańskie Państwowe Muzeum Historii i Literatury, Muzeum Narodowej Sztuki Dekoracyjnej „Polana Bajek”.

Na przedmieściach Jałty dwa carskie pałace w: Liwadii i Massandrze." [źródło]

16 komentarzy:

Dziękuję za Twoje słowa :)