Zapraszam na kolejne informacje o mojej dzielnicy - tym razem tematyka administracyjno-edukacyjno-religijno-gospodarczo-infrastrukturalna :)
"Jurandów jest starą wsią położoną w bezpośrednim sąsiedztwie Kłodzka, do którego został przyłączony w 1890 r., wraz z ekspansją miasta w kierunku północno-wschodnim. Od tej pory dzielił losy polityczno-administracyjne z tym miastem. Po zakończeniu II wojny światowej znalazł się w granicach Polski. Wszedł w skład województwa wrocławskiego, powiatu kłodzkiego. Po zmianach w administracji terenowej w latach 70-tych XX w. Goszyce jako część Kłodzka weszły w skład województwa wałbrzyskiego. od 1999 r. ponownie reaktywowano powiat kłodzki, który wszedł w skład województwa dolnośląskiego.
Na terenie Kłodzka nie występują pomocnicze jednostki administracyjne, takie jak: osiedla, czy dzielnice, dlatego też o większości spraw decyduje samorząd miejski, którego siedziba znajduje się na pl. Bolesława Chrobrego, na Starym Mieście. Mieszkańcy wybierają do Rady Miasta sześciu radnych co 4 lata, tworząc okręg wyborczy nr 2, wraz z całą wschodnią częścią miasta, położoną na prawym brzegu Nysy Kłodzkiej.
Na terenie Jurandowa znajduje się Zespół Szkół Integracyjnych im. Jana Pawła II, w którego skład wchodzi: Szkoła Podstawowa nr 2 oraz Gimnazjum nr 3. Kształcą się w nim dzieci i młodzież w wieku 7-16 lat. Dyrektorem zespołu szkół jest mgr Iwona Banyś. Po ukończeniu ZSI młodzież kontynuuje w zdecydowanej większości naukę w szkołach średnich położonych w centrum miasta. Szkoła jest inicjatorem działań kulturalnych na terenie dzielnicy. Mieści się w niej też biblioteka.
Na Jurandowie znajduje się katolicka parafia Niepokalanego Poczęcia NMP, która obejmuje swoim zasięgiem również okoliczne wioski. Została ona utworzona w 1947 r., z wydzielenia z parafii Wniebowzięcia NMP. Jej siedziba znajduje się na terenie szpitala.
Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku – rzymskokatolicka parafia położona w metropolii wrocławskiej, diecezji świdnickiej, w dekanacie kłodzkim. Administratorem parafii jest ks.Krzysztof Doś. Z parafii tej i ościennych zostanie niedługo wyłączony obszar pod nową parafię w dzielnicy Kłodzka pozbawionej kościoła tzw.Owczej Górze.
Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Kłodzku obejmuje swoim zasięgiem północno-wschodnią część Kłodzka - Jurandów, w tym następujące ulice: Brzoskwiniową, Cisową, Czereśniową, Dworcową, Jaworową, Jesionową, Graniczną, Krzywą, Rajską, Rakową, Szpitalną, Śliwkową, Towarową, Warty, Wiśniową, Wzniesienie, Zamiejską i Zamkową oraz wsie: Boguszyn, Morzyszów, Podtynie, Młynów iŁawicę. Na jej obszarze mieszka blisko 2 tys. wiernych.
Do ważniejszych zakładów znajdujących się na terenie Goszyc zaliczyć możemy Autokompleks, znajdujący się przy ul. Warty oraz Polskie Koleje Państwowe i A-Vistę, przy ul. Dworcowej.
Przez północną granicę Goszyc przechodzi trasa europejska nr 8E67 z Kudowy-Zdroju do przejścia granicznego z Litwą w Budzisku i odchodząca od niej droga krajowa nr 33 do Boboszowa (granicy z Czechami).
Przez osadę przechodzi linia kolejowa nr 286 z Kłodzka Głównego do Wałbrzycha Głównego. Trasa ta powstała w latach 1879-1880. W zachodniej części znajduje się dworzec kolejowy – Kłodzko Główne. Ruch pasażerski wstrzymano w 2004 r., przywracając go po 5 latach po przejęciu obsługi linii przez Koleje Dolnośląskie[25]. Ponadto przez dworzec przechodzi linia kolejowa nr 276 z Wrocławia Głównego doMiędzylesia.
Komunikację miejską na Jurandowie obsługuje PKS Kłodzko (linie) oraz prywatny przewoźnik A-Vista (trasy)
linia nr 2: ul. Łużycka (pętla) – Boguszyn
trasa nr 1: ul. Szpitalna (pętla) – ul. Spółdzielcza
trasa nr 3: ul. Zajęcza (Urząd Celny) – ul. Szpitalna (pętla)
W dzielnicy zlokalizowanych jest 5 przystanków komunikacji miejskiej, w tym jeden na żądanie.
W zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz innych miejscowych zagrożeń – Jurandów podlegają pod rejon działania Powiatowej Straży Pożarnej oraz Komendzie Powiatowej Policji w Kłodzku. Funkcję dzielnicowego sprawuje mł.asp. Ryszard Bielecki.
W dzielnicy znajduje się szpital powiatowy, składający się z 13 oddziałów, laboratorium analitycznego i zakładu pilęgnacyjno-opiekuńczego.
Na Jurandowie znajduje się obwodnica północna Kłodzka z wiaduktem drogowym, który w latach 70. był najdłuższą tego typu budowlą w Polsce."
Źródła informacji i zdjęć:
źródła własne
całkiem sympatyczna okolica. :)
OdpowiedzUsuńDziękuję :) Dla mnie to jedyne miejsce na ziemi, w którym chcę mieszkać :)
UsuńTo na Owczą Górę będą pędzone owieczki... Moim zdaniem budowanie nowych kościołów nie ma sensu zważywszy na to, że nasze społeczeństwo dąży w tym zakresie do wzorców zachodnich i niedługo te już istniejące będą świecić pustkami...
OdpowiedzUsuńTeż tak uważam :) Ale skoro chcą...
UsuńMieszkasz w ciekawym miejscu i potrafisz uchwycić jego klimat :) Chyba jesteś zakochana w tej okolicy :)
OdpowiedzUsuńTak! Bardzo kocham to miejsce :)
UsuńŚwietnie przygotowany post. Ten wiadukt mi się podoba :) I nie tylko on.
OdpowiedzUsuńDziękuję :)
Usuń...jak tylko zobaczyłam nazwę Jurandów, od razu przyszedł mi na myśl Jurand ze Spychowa. Nie wiem, czy to wina przypadku, czy mojego zamiłowania do książek... :)
OdpowiedzUsuńZ tym Jurandem nazwa nie ma nic wspólnego, ale za czasów mojego dzieciństwa był tutaj bar "Jurand" :)
UsuńPrzed wielu laty byłam w Kłodzku i jestem oczarowana pięknem okolicy :)
OdpowiedzUsuńDziękuję :) Uwielbiam swoje miasto i okolicę :)
UsuńOkolica wygląda na spokojną, gdzie życie snuje się leniwie.
OdpowiedzUsuńStare dworce kolejowe mają swój klimat. Czy ten który pokazałaś, Aniu, jeszcze funkcjonuje?
Oczywiście. To największy dworzec w Kotlinie.
UsuńLubimy nasze spokojne życie. Marcin, który przyjechał z Łodzi, twierdzi, że już nie chciałby mieszkać w dużym mieście :)
Cudnie :) kaplicę zobaczyłabym w środku...
OdpowiedzUsuń