piątek, 6 czerwca 2014

Przystanek... Jurandów :) - część 3


Zapraszam na kolejne informacje o mojej dzielnicy - tym razem tematyka administracyjno-edukacyjno-religijno-gospodarczo-infrastrukturalna :)
"Jurandów jest starą wsią położoną w bezpośrednim sąsiedztwie Kłodzka, do którego został przyłączony w 1890 r., wraz z ekspansją miasta w kierunku północno-wschodnim. Od tej pory dzielił losy polityczno-administracyjne z tym miastem. Po zakończeniu II wojny światowej znalazł się w granicach Polski. Wszedł w skład województwa wrocławskiego, powiatu kłodzkiego. Po zmianach w administracji terenowej w latach 70-tych XX w. Goszyce jako część Kłodzka weszły w skład województwa wałbrzyskiego. od 1999 r. ponownie reaktywowano powiat kłodzki, który wszedł w skład województwa dolnośląskiego.
Na terenie Kłodzka nie występują pomocnicze jednostki administracyjne, takie jak: osiedla, czy dzielnice, dlatego też o większości spraw decyduje samorząd miejski, którego siedziba znajduje się na pl. Bolesława Chrobrego, na Starym Mieście. Mieszkańcy wybierają do Rady Miasta sześciu radnych co 4 lata, tworząc okręg wyborczy nr 2, wraz z całą wschodnią częścią miasta, położoną na prawym brzegu Nysy Kłodzkiej.
Na terenie Jurandowa znajduje się Zespół Szkół Integracyjnych im. Jana Pawła II, w którego skład wchodzi: Szkoła Podstawowa nr 2 oraz Gimnazjum nr 3. Kształcą się w nim dzieci i młodzież w wieku 7-16 lat. Dyrektorem zespołu szkół jest mgr Iwona Banyś. Po ukończeniu ZSI młodzież kontynuuje w zdecydowanej większości naukę w szkołach średnich położonych w centrum miasta. Szkoła jest inicjatorem działań kulturalnych na terenie dzielnicy. Mieści się w niej też biblioteka.
Na Jurandowie znajduje się katolicka parafia Niepokalanego Poczęcia NMP, która obejmuje swoim zasięgiem również okoliczne wioski. Została ona utworzona w 1947 r., z wydzielenia z parafii Wniebowzięcia NMP. Jej siedziba znajduje się na terenie szpitala. 

Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku – rzymskokatolicka parafia położona w metropolii wrocławskiej, diecezji świdnickiej, w dekanacie kłodzkim. Administratorem parafii jest ks.Krzysztof Doś. Z parafii tej i ościennych zostanie niedługo wyłączony obszar pod nową parafię w dzielnicy Kłodzka pozbawionej kościoła tzw.Owczej Górze.
Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Kłodzku obejmuje swoim zasięgiem północno-wschodnią część Kłodzka - Jurandów, w tym następujące ulice: Brzoskwiniową, Cisową, Czereśniową, Dworcową, Jaworową, Jesionową, Graniczną, Krzywą, Rajską, Rakową, Szpitalną, Śliwkową, Towarową, Warty, Wiśniową, Wzniesienie, Zamiejską i Zamkową oraz wsie: Boguszyn, Morzyszów, Podtynie, Młynów iŁawicę. Na jej obszarze mieszka blisko 2 tys. wiernych.

Do ważniejszych zakładów znajdujących się na terenie Goszyc zaliczyć możemy Autokompleks, znajdujący się przy ul. Warty oraz Polskie Koleje Państwowe i A-Vistę, przy ul. Dworcowej.

Przez północną granicę Goszyc przechodzi trasa europejska nr 8E67 z Kudowy-Zdroju do przejścia granicznego z Litwą w Budzisku i odchodząca od niej droga krajowa nr 33 do Boboszowa (granicy z Czechami).

Przez osadę przechodzi linia kolejowa nr 286 z Kłodzka Głównego do Wałbrzycha Głównego. Trasa ta powstała w latach 1879-1880. W zachodniej części znajduje się dworzec kolejowyKłodzko Główne. Ruch pasażerski wstrzymano w 2004 r., przywracając go po 5 latach po przejęciu obsługi linii przez Koleje Dolnośląskie[25]. Ponadto przez dworzec przechodzi linia kolejowa nr 276 z Wrocławia Głównego doMiędzylesia.
Komunikację miejską na Jurandowie obsługuje PKS Kłodzko (linie) oraz prywatny przewoźnik A-Vista (trasy)
linia nr 2: ul. Łużycka (pętla) – Boguszyn
linia nr 4: ul. Łużycka (pętla) – Podtynie/Morzyszów
trasa nr 1: ul. Szpitalna (pętla) – ul. Spółdzielcza
trasa nr 3: ul. Zajęcza (Urząd Celny) – ul. Szpitalna (pętla)

W dzielnicy zlokalizowanych jest 5 przystanków komunikacji miejskiej, w tym jeden na żądanie.
W zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz innych miejscowych zagrożeń – Jurandów podlegają pod rejon działania Powiatowej Straży Pożarnej oraz Komendzie Powiatowej Policji w Kłodzku. Funkcję dzielnicowego sprawuje mł.asp. Ryszard Bielecki.

W dzielnicy znajduje się szpital powiatowy, składający się z 13 oddziałów, laboratorium analitycznego i zakładu pilęgnacyjno-opiekuńczego.Na Jurandowie znajduje się obwodnica północna Kłodzka z wiaduktem drogowym, który w latach 70. był najdłuższą tego typu budowlą w Polsce."

Źródła informacji i zdjęć:

źródła własne

16 komentarzy:

 1. całkiem sympatyczna okolica. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Dla mnie to jedyne miejsce na ziemi, w którym chcę mieszkać :)

   Usuń
 2. To na Owczą Górę będą pędzone owieczki... Moim zdaniem budowanie nowych kościołów nie ma sensu zważywszy na to, że nasze społeczeństwo dąży w tym zakresie do wzorców zachodnich i niedługo te już istniejące będą świecić pustkami...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak uważam :) Ale skoro chcą...

   Usuń
 3. Mieszkasz w ciekawym miejscu i potrafisz uchwycić jego klimat :) Chyba jesteś zakochana w tej okolicy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetnie przygotowany post. Ten wiadukt mi się podoba :) I nie tylko on.

  OdpowiedzUsuń
 5. ...jak tylko zobaczyłam nazwę Jurandów, od razu przyszedł mi na myśl Jurand ze Spychowa. Nie wiem, czy to wina przypadku, czy mojego zamiłowania do książek... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tym Jurandem nazwa nie ma nic wspólnego, ale za czasów mojego dzieciństwa był tutaj bar "Jurand" :)

   Usuń
 6. Przed wielu laty byłam w Kłodzku i jestem oczarowana pięknem okolicy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Uwielbiam swoje miasto i okolicę :)

   Usuń
 7. Okolica wygląda na spokojną, gdzie życie snuje się leniwie.
  Stare dworce kolejowe mają swój klimat. Czy ten który pokazałaś, Aniu, jeszcze funkcjonuje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście. To największy dworzec w Kotlinie.
   Lubimy nasze spokojne życie. Marcin, który przyjechał z Łodzi, twierdzi, że już nie chciałby mieszkać w dużym mieście :)

   Usuń
 8. Cudnie :) kaplicę zobaczyłabym w środku...

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoje słowa :)