wtorek, 24 lutego 2015

Szlakiem wiatraków...


Sulmierzyce to miasto w powiecie krotoszyńskim, liczące niespełna trzy tysiące mieszkańców, z unikatowym drewnianym ratuszem miejskim. My jednak odwiedziliśmy je w poszukiwaniu wiatraka :)
Na północnym krańcu miasta, przy drodze do Chwaliszewa przy skrzyżowaniu ul. Poznańskiej i Ceglarskiej, stoi jedyny z zachowanych w Sulmierzycach dawnych wiatraków. 


Na początku XVII w. w Sulmierzycach pracowało 12 wiatraków. Do chwili obecnej zachował się tylko jeden.

Wiatrak koźlak powstał w 1795 r. Taka data widnieje na jego mącznej belce. Właścicielem wiatraka był Jakub Kokot. W 1891 r. obiekt został wyremontowany. Ze względu na umieszczenie tej właśnie daty na podkładce pod mącznicą przypuszczać należy, że został on wówczas zdemontowany, być może nawet przeniesiony z innego miejsca. Ostatnim właścicielem młyna wiatrowego był Roman Gendziorowski. Obecnie obiekt ten jest własnością władz miasta.
Wokół wiatraka wyodrębniono młynisko czyli plac w kształcie kwadratu. Wiatrak stoi na niewielkim, okrągłym nasypie. Niestety, do dnia dzisiejszego nie zachowały się jego ramiona. Kilkanaście lat temu zostały one zniszczone podczas gwałtownej wichury. W 1982 r. wykonano część prac remontowo-konserwatorskich. Rok później wiatrak wpisany został do rejestru zabytków. W 2007 roku przeprowadzono zewnętrzną konserwację oraz zamontowano śmigi wiatraka. W 2009 roku przeprowadzono prace remontowe, które są kontynuacją wcześniejszych remontów i obejmują wymianę i konserwację elementów konstrukcji i wyposażenia wiatraka. 12 września 2009 r. miał miejsce częściowy odbiór robót. Naprawiono schody zewnętrzne i wewnętrzne, wymieniono podłogi II poziomu, naprawiono koło paleczne, uzupełniono oczep, wymieniono rygiel, uzupełniono złącza ciesielskie, wymieniono zęby wału, naprawiono hamulec i uzupełniono kamienie młyńskie. 3 maja 2010 roku odbyło się uroczyste otwarcie wyremontowanego wiatraka połączone z nadaniem imienia. Od tego dnia wiatrak nosi imię „Jakub” od pierwszego właściciela Jakuba Kokota i jest udostępniony do zwiedzania.ZABYTKOWY WIATRAK „JAKUB”
Obiekt udostępniony zwiedzającym
kontakt: Muzeum Regionalne Ziemi Sulmierzyckiej
tel. 728 473 194
bilety wstępu: 4 zł, 3 zł


Źródła informacji:

http://sulmierzyce.fotopolska.eu/Sulmierzyce/b102533,Wiatrak_Jakub.html


Wiatrak w Sulmierzycach oglądałam i fotografowałam 20 września 2014 roku.


18 komentarzy:

 1. Faktycznie w bardzo dobrym stanie, jak na jego wiek ;) Widać że dbają o niego :)

  OdpowiedzUsuń
 2. oglądam zdjęcia Twoich wiatraków aż mi się śniły niedawno.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale kilometry przemierzasz by zobaczyć te wiatraki. Choć ten jest piękny.

  OdpowiedzUsuń
 4. Super, że władze miasta znalazły sposób na zagospodarowanie tego wiatraka.

  OdpowiedzUsuń
 5. Oby takich zabytków jak najwięcej się ,,uchowało''...

  OdpowiedzUsuń
 6. 1 z 12, to nie niewiele zostało. Dobrze, że chociaż ten ostatni dobrze się trzyma :).

  A tam w tle, to chyba Marcina widać ;).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem, kręcił się i robił zdjęcia :P

   Usuń
 7. Tylko jeden się ostał... ale fajnie, że władze miasta przejęły nad nim opiekę.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoje słowa :)