środa, 11 lutego 2015

Filmowy styczeń :)


Bardzo późno pojawia się w tym miesiącu filmowe podsumowanie stycznia... zdecydowanie na pierwszy plan wysunęły się inne sprawy ;)

A cały miesiąc zdominowały seriale (bo było też dużo wyszywania!)."Buffy: Postrach wampirów (ang. Buffy, the Vampire Slayer) to amerykański serial telewizyjny bazujący na wątkach filmu fabularnego otym samym tytule z 1992 roku. Serial został stworzony przez Jossa Whedona oraz jego firmę producencką Mutant Enemy (poza serialem Buffy: Postrach wampirów, stworzyli także spin-off serii oraz serial Firefly).

Emisję serialu rozpoczęto oficjalnie 10 marca 1997 roku, zaś zakończono 20 maja 2003. Spin-off serialu Anioł Ciemności emitowany był jeszcze do 2004. Obecnie serial kontynuowany jest w tworzonych przez Whedona komiksach z serii „Buffy the Vampire Slayer Season 8”. Świat, w którym osadzona jest akcja obu seriali, nazywany jest przez fanów Buffyverse, funkcjonuje także termin Angelverse (określa świat z serialu Anioł Ciemności), Whedonverse (określenie stosowane zarówno tylko do BtVS i AtS, ale często poszerzane także o osobny świat z seriali Firefly, Dollhouse, tudzież innych prac Jossa Whedona).

Serial opowiada o losach Buffy Summers (Sarah Michelle Gellar), nastolatki wybranej do walki z siłami ciemności, oraz grupie jej przyjaciół, którzy jej w tej walce pomagają. W serialu częstą poruszane są różne wątki, nie tylko ściśle fantastyczne, ale też i kulturowe (wiele odniesień do popkultury, filmu czy muzyki, a także literatury) oraz społeczne (rozwód rodziców, śmierć kogoś bliskiego, uzależnienie, homoseksualizm). Serial jest też tematem badań naukowych, o bardzo szerokim spektrum zainteresowań, w tym:socjologiapsychologiafilozofia czy teologia.


Na serial składa się siedem sezonów, we wszystkich odcinkach (wraz z niewyemitowanym „Pilotem”) zagrała odtwórczyni głównej roliSarah Michelle Gellar. Najwięcej występów (144) zanotowali także Nicholas Brendon (nie zagrał w odcinku „Conversations with Dead People”) i Alyson Hannigan (wystąpiła we wszystkich odcinkach, poza „Pilotem”, gdzie jej rolę grała wtedy inna aktorka). Poza serialami i oficjalną kontynuacją funkcjonuje także ogromna ilość materiałów traktujących na temat Buffyverse, poszerzających pewne wątki, bądź po prostu stanowiących materiały kolekcjonerskie (jak figurki, karty, plakaty), olbrzymia liczba dzieł fanów serii (komiksyfilmygrafiki,fanfiki, a także nadal duża liczba stron fanowskich o obu serialach, fora internetowe i grupy dyskusyjne).

Serial zawiera wątki LGBT oraz kilku gejowsko-lesbijskich bohaterów, którymi są m.in. Andrew WellsWillow RosenbergTara Maclay." [źródło]


"Anioł ciemności (ang. Angel) – amerykański serial telewizyjny, nadawany przez stację WB Television Network. W Polsce serial wyemitował kanał TV 4. Powstało pięć sezonów Anioła ciemności, łącznie sto dziesięć odcinków, każdy trwający ok. 45 minut. Projekt jest spin-offem (projektem pobocznym) serialu Buffy: Postrach wampirów.

Główną rolę powierzono Davidowi Boreanazowi.

Serial kontynuuje przygody znanego z Buffy: Postrach wampirów wampira Angela, seryjnego mordercy, którego dusza została przywrócona mu przez Cyganów jako kara za morderstwo jednego z nich. Od tego momentu minęło wiele lat, teraz próbuje naprawić swe błędy pomagając ludziom jako prywatny detektyw zajmujący się sprawami paranormalnymi. W prowadzeniu agencji pomaga mu w tym Doyle - półdemon mający wizje, Cordelia - znajoma z Sunnydale oraz łowca demonów Wesley." [źródło]


20 komentarzy:

 1. Żadnego nie oglądałam. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę, że w gronie wampirów się ostatnio obracasz :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja nie twierdzę że nie :D

   Usuń
  2. Szczególnie, że niektóre z nich to bardzo przystojni mężczyźni :P

   Usuń
 3. Żadnego z tych seriali nie oglądałam. Mam swoje ulubione. Czasem nie zdążę ich obejrzeć w telewizji. Zastępuje ją wtedy IPLA. Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja telewizyjnych nie oglądam, nie mam telewizora :P

   Usuń
 4. Uczennice czy tają o... a pani ogląda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy oglądaniu mam przynajmniej pozytywne wrażenia estetyczne, a przy czytaniu - niekoniecznie pozytywne językowe :P

   Usuń
 5. Odpowiedzi
  1. A ja już chyba po raz czwarty je obejrzałam... jak już się za nie weźmiesz, to zwróć uwagę na Spike,a :)

   Usuń
 6. Świetne seriale:) Sama kiedyś je oglądałam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wiem, że to serial dla nastolatków, ale takie to se jest. Buffy oglądałem z doskoku, ale Angela... padłem. Później oglądając Kości cierpiałem jak widziałem tego aktora ;]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Buffy ogląda się sympatycznie, ale Angel to faktycznie porażka... ale i tak oba seriale oglądam przede wszystkim dla Spike,a :P

   Usuń
 8. żadnego niestety nie widziałam ;(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli pozbawiłaś się patrzenia na pięknego Spike,a :)

   Usuń
 9. Seriali praktycznie nie oglądam, a już zdecydowanie nie tych megadługodystansowych :) Obecnie jestem w trakcie oglądania jednego historycznego; mam słabość do kostiumowych produkcji :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja przy wyszywaniu - tylko seriale :) Tak najwygodniej :) A historycznych i kostiumowych zdecydowanie nie trawię :(

   Usuń

Dziękuję za Twoje słowa :)