wtorek, 17 lutego 2015

Szlakiem wiatraków...Duchowo to malutka wioska niedaleko Milicza. 

Odwiedziliśmy ją we wrześniu ubiegłego roku, w drodze do Łuszczanowa. 

Stoi tam pięknie odrestaurowany wiatrak-koźlak.

Jego wcześniejszy stan można zobaczyć TUTAJ.


Wiatrak znajduje się przed wjazdem od strony Milicza. Zbudowany został w 1671 roku na niewielkim wzniesieniu przy wjeździe do wsi od strony zachodniej. Jest to drewniany wiatrak o konstrukcji ryglowej, podbity od zewnątrz deskami. Jest to koźlak z czterołopatowymi śmigłami, ścianą przednią i o dachu dwuspadowym naczułkowym (zachowany szczątkowo) podbity gontami.

Wiatrak był sprawny jeszcze po wojnie, jednak z biegiem lat zaczął popadać w ruinę i groziło mu zawalenie się. Na szczęście mieszkańcy Duchowa na czele z panią sołtys, opracowując wraz z gminą Milicz i Fundacją Doliny Baryczy plan odnowy miejscowości, dostrzegli potrzebę ocalenia tego niezwykłego zabytku.

Wiatrak składa się z trzech poziomów. Do najniższego prowadzą niskie drzwiczki, a wewnątrz można zobaczyć tzw. kozioł, czyli wielką drewnianą konstrukcję, stanowiącą część ruchomą wiatraka. Właśnie od tej konstrukcji wzięła się nazwa jednego z wielu najbardziej prymitywnych wiatraków w Europie – koźlaków. Na drugi poziom wchodzi się schodami biegnącymi na zewnątrz budowli. Na najwyższym poziomie znajduje się wielkie koło napędowe, poruszane siłą wiatru dzięki skrzydłom wiatraka. Zbudowane w znacznej mierze z drewna, z kilkoma tylko metalowymi elementami, wygląda bardzo efektownie i zastanawia, jak duża siła musiała napędzać tak wielką konstrukcję. Wewnątrz znajdują się fragmenty żeliwnych urządzeń, kamienne koła młyńskie. Wiatrak został odrestaurowany w roku 2010 w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dla działania „Odnowa i rozwój wsi". Wraz z nim powstała również Chata młynarza z piecem do wypiekania chleba i parking turystyczny wraz z oświetleniem.
ZWIEDZANIE WIATRAKA W TERMINIE OD MAJA DO KOŃCA WRZEŚNIA W KAŻDĄ SOBOTĘ I NIEDZIELĘ W GODZ. 11:00-16:00 POZA SEZONEM ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ ZWIEDZANIA PO WCZEŚNIEJSZYM ZGŁOSZENIU TELEFONICZNYM (NR TEL-71 38 41 124).

Źródła informacji:


http://www.wiatraki.org.pl/


Wiatrak w Duchowie oglądałam i fotografowałam 20 września 2014 roku.

14 komentarzy:

 1. Znowu mi nie wyświetliło wpisu w aktualnościach :( ale na szczęście pamiętam, że codziennie jest coś nowego :)
  Wiatrak piękny. Dobrze, że znaleźli się ludzie, którzy o niego zadbali

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi też tak się często robi. Pewnie mają dość jej wpisów. ;p

   Usuń
  2. Ma dość - niech nie czyta :P

   Usuń
 2. Wiatrak w świetnym stanie...super się prezentuje :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękny ten wiatrak, zupełnie nie zniszczony.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoje słowa :)