poniedziałek, 14 lipca 2014

Kim jest Marta?


Zarówna Marta, jak i Filomena - mowa oczywiście o naszych najnowszych kurkach - to karzełek łapciaty :)




"Nie można ustalić dokładnego pochodzenia tego gatunku. Prawdopodobnie hodowle karzełków łapciatych prowadzono w Europie w wielu miejscach. Z początku nazywane były Mille-fleurs (tzn. milion kwiatków). Karzełek łapciaty jest łagodną oraz ruchliwą kurą o krótkiej, szorstkiej oraz dobrze zaokrąglonej postawie, na opierzonych nogach. Wszystkie odmiany barwne występują z brodą lub bez niej.




Karzełek łapciaty charakteryzuje się opierzonymi nóżkami. Ten gatunek jest jednym z najpopularniejszych oraz ulubionych ras kur miniaturowych. Kogut posiada głowę średniej wielkości. Dziób mocny o barwie zgodnej z barwą skoków. Grzebień posiada pojedynczy o średniej wielkości, który jest dobrze osadzony na głowie koguta (ząbki są równomierne wycięte).Blaszka jest wolno stojąca, ale nie przylega do karku. Szyje posiada mocną, nieco wygiętą do tyłu, z bardzo bogatą grzywą (u brodatych na przedniej części jest napuszona broda). Policzki koloru czerwonego o delikatnej strukturze. Oczy są duże a ich barwa zależy od upierzenia. Kogut brodaty posiada bogatą w pióra brodę, a inne mogą mieć ja mniejszą. Zausznice są koloru czerwonego. Karzełek łapciasty dzwonki ma małe, o okrągłym kształcie i delikatnej strukturze. Brodate koguty nie posiadają dzwonków, albo są tak małe że nie są widoczne z pod brody. Ramiona szerokie, dobrze zaokrąglone. Tułów szeroki, krótki. Grzbiet koguta także jest krótki i lekko opada. Siodło ma pełne, szerokie oraz dobrze zaokrąglone. Pierś koguta jest także szeroka, pełna z odpowiedni zaokrągleniem, nieco podniesiona. Brzuch szeroki. Skrzydła wielkości średniej, nieco zwisające, dolna linia skrzydeł jest równoległa do sępich piór na udach. Ogon nieco więcej niż średniej długości, szeroki u podstawy, w kształcie przypomina wachlarz, który jest bogato upierzony, szerokie ma głównie sierpówki które przypominają szable sięgające około 4 cm. Karzełek łapciaty uda ma mocno upierzone, wyraźnie widoczne, które nadają mu charakterystycznego wyglądu. Skoki ma średniej długości, gęsto upierzone, barwa ich zależy od danego upierzenia. Posiada cztery palce, zewnętrzne i środkowe mocno upierzone, upierzenie to tworzy tzw. łapcie, dobrze zamknięte. 
Kura ma podobne cechy wyglądu do koguta z wyjątkiem różnic spowodowanych przez pleć. Posiada nieco dłuższą wklęsłą linię grzbietu. 
Masa ciała: kogut-ok.750g,kura-ok 650g. [...]





Karzełki łapciate są bardzo towarzyskie. Z natury są bardzo opiekuncze oraz troskliwe. Dobrze wodzą swoje stadko. Nie są agresywne, unikają niepotrzebnych bójek oraz zatargów z innymi samcami. Samice są bardzo dobrymi matkami i dobrze opiekują się swoim potomstwem. Z uwagi na mocno opierzone nogi karzełków łapciatych musimy bardziej zadbac o ich pielegnację i opiekę. Kurniki oraz woliery musza być starannie sprzatane i czyszczone, trawniki muszą być często koszone (aby zapobiec temu żeby poranna rosa nie moczyla mocno kur). Mokre kurki i brudne tracą swój urok. Czasami trzeba przycinać zbytnio wyrosnięte pióra na nogach kur, aby mogly normalnie się poruszać. W odrożnieniu od innych kur gatunek ten nie lubi za bardzo grzbania się w ziemi, dlatego jest mało szkodliwy dla uprawianych roślin. Jedzą to samo co inne kury, nie potrzebuja wyszukanego pożywienia. Musimy im podawać mieszanki mineralne oraz witaminy ogólnie zalecane dla drobiu. Szczepienia oraz zwlczanie pasożytów jest stosowane według zaleceń lekarza weteryniarnii. Samice dobrze wysiadują jaja. Niesłość roczna to 150 jaj (masa jednego jaja to 30 g). jaja mają kolor od bialego do brązowego."




















26 komentarzy:

  1. Śliczne kurki i piękne zdjęcia. Pozdrawiam cieplutko :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Cudowna parka. Widzę, że na dobre zagościły w Twoim obejściu i czują się bardzo swobodnie. Mam nadzieję, że doczekają się również potomstwa;). Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :) Czasem aż nazbyt swobodnie :P Niestety, nie pozwalamy już kurom wysiadywac jajek, bo nie mamy warunków na tak dużą ich ilość :)

      Usuń
  3. Śliczne są :)... Aż dziwne, że kury mogą być takie ładne ;P

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :) W sumie trzy lata temu też nie wiedziałam, że kury mogą być takie ładne :P

      Usuń
  4. Słodziuchne i śliczne. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  5. Alez sliczne te Twoje kurki! Jesli kiedys bede miec swoj domek napewno bede takie cudaki hodowac!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Warto - nie są kłopotliwe, a dają wiele radości :)

      Usuń
  6. A jak Ci się kura ubrudzi i straci swój urok to co?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak to ubrudzi? Przecież one się kąpią :P

      Usuń
    2. To po co się kąpią skoro się nie brudzą?

      Usuń
  7. W sumie nazwa Milion Kwiatów szczególnie w oryginalnej wymowie brzmi uroczo :) A mnie upierzenie tej rudej kurki przypomina rybie łuski :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Śliczniusie! Jakiej wielkości jajka znoszą, tak w porównaniu do zwykłych kur?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kochiny i większość to takie 3/4, mniej więcej jak te rozmiaru S ze sklepu. Sebrytka malutkie - jak połowa dużego jajka. Ale za to żółtka zajmują prawie całe jajo w środku :) Najgorsze, że niosą po całym ogródku i mało które znajdujemy :P Aaaaaa Karolina niesie seledynowe - bo to krzyżówka z araucaną (a one niosą turkusowe).

      Usuń
  9. Przyznam się, że nie przepadam za kurami, ale Twoje są po prostu śliczne!!! Jeszcze takich nie widzialam...
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Powtarzasz moje słowa sprzed trzech lat :P Ja wtedy nawet nie wiedziałam, że jest tyle ras kur :)

      Usuń
  10. Po zdjęciach widać, że zawładnęły całym obejściem :) Piękne są, każde zdjęcie oglądałam po kilka razy, a zachwyt nadal jest taki sam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj, zawładnęły! ;) I też się nimi bezustannie zachwycamy :)

      Usuń

Dziękuję za Twoje słowa :)