środa, 16 września 2015

W Kaliszu...


Podczas sierpniowej wizyty u Małgosi zerknęliśmy też na chwil parę na kaliski Główny Rynek :) Czas pozwolił nam jedynie na krótki spacer, ale wiemy już, że kolejne atrakcje będziemy powdziwiać podczas nastepnych wakacji :)


"Kalisz (stgr. Καλισία, łac. Calisia, jid. ‏קאַליש‎) – miasto na prawach powiatu w środkowo-zachodniej Polsce, położone na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Prosną, u ujścia Swędrni; historyczna stolica Wielkopolski, stolica Kaliskiego, drugi co do wielkości ośrodekwojewództwa wielkopolskiego, siedziba powiatu kaliskiego, główny ośrodek aglomeracji kalisko-ostrowskiej i Kalisko-Ostrowskiego Okręgu Przemysłowego; siedziba kurii diecezji kaliskiej.


Od 1314 do II rozbioru Polski Kalisz był stolicą województwa kaliskiego. Następnie został stolicą departamentu kaliskiego w Księstwie Warszawskim, w Królestwie Polskim stolicą województwa (do 1837), później (w latach 1837–1845 i 1867–1918) stolicą guberni. W latach 1975–1998 był stolicą województwa kaliskiego.
Znajdują się tu teatry, muzea, filharmonia, liczne galerie i organizowane są festiwale. Rozwinięty rynek mediowy – liczne gazety lokalne, radio, telewizja.


Nazwa pochodzi od archaizmu kał oznaczającego bagno, mokradło. Ze względu na liczne znaleziska wskazujące na obecność Celtów w okolicy Kalisza istnieje również możliwość, że nazwa pochodzi od celtyckiego słowa cal, oznaczającego strumień lub rzekę.


Nazwę miasta w zlatynizowanej formie Kalis notuje Gall Anonim w Kronice polskiej spisanej w latach 1112–1116. Miasto wymienione jest w zlatynizowanej wersji Calis w napisanej na przełomie XIII i XIV wieku łacińskiej Kronice wielkopolskiej w związku z fundacją ok. 1145 kolegiaty św. Pawła Apostoła przez księcia kaliskiego Mieszka III Starego.

W dokumentach wymienione zostały również obecne dzielnice miasta, które w wyniku procesów urbanizacyjnych zostały przez nie wchłonięte. Obecną dzielnicę Kalisza Tyniec jako osobną miejscowość w zlatynizowanej formie villa Thynecz oraz obecnie stosowanejTyniec wymieniono w dwóch łacińskich dokumentach z 1282 roku wydanych w Kaliszu i sygnowanych przez księcia kaliskiego Przemysła II. Wymienione w nich również zostały oprócz samego Kalisza, notowanego w formie łacińskiej Kalis, także Stare Miasto jakoAntiqua civitas, Piwonice jako Pywniz, Majków jako Maykowo, Dobrzec w obecnie stosowanej nazwie Dobrzec. [...]


W latach 20. i 30. XX wieku przeprowadzono odbudowę staromiejskiego śródmieścia Kalisza (zniszczonego w 95% w 1914). Odbudowano Główny Rynek i nawiązujacy do tradycji renesansowej ratusz z wysoką wieżą, wzniesiony w mieście po raz trzeci. Na Głównym Rynku mieści się tzw. kamienica z medalionami przedstawiająca płaskorzeźbyczterech wybitnych kaliszan: Adama Asnyka, Marii Konopnickiej, Stefana Szolc-Rogozińskiego i Marii Dąbrowskiej. Do wyróżniających się obiektów należą: zespół klasztorny oo. franciszkanów ufundowany w 1256 przez księcia Bolesława Pobożnego, katedra św. Mikołaja, fragmenty murów miejskich z basztą "Dorotka" z XV wieku, późnorenesansowy kościół rektoralny Nawiedzenia NMP z 1607 w pobernardyńskim zespole klasztornym, który w 1919 objęli jezuici, prawosławna cerkiew pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, bazylika kolegiacka Wniebowzięcia NMP - sanktuarium św. Józefa z Nazaretu, kompleks kolegium pojezuickiego z końca XVI wieku przebudowane wXIX wieku na klasycystyczny gmach urzędowy (od 1999 siedziba starostwa powiatowego), barokowa świątynia św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa, park miejski w stylu angielskim założony w 1798 (24,3 ha), usytuowany nad brzegiem Prosny wśród parkowej zieleni - teatr im. Wojciecha Bogusławskiego, dawny Trybunał z XIX wieku (sąd), most Kamienny (najstarszy w Kaliszu), klasztorny zespół poreformacki z kościołem św. Rodziny z 1673, Rogatka Wrocławska z 1828, trzy zabytkowe cmentarze wyznaniowe:ewangelicki (1689), rzymskokatolicki (1807), prawosławny (1786), neogotyckie kościoły pod wezwaniem św. Gotarda oraz św. Michała Archanioła, rezerwat archeologiczny "Kaliski Gród Piastów" i drewniany kościół św. Wojciecha na Zawodziu." [źródło]

"Główny Rynek w Kaliszu – najstarszy plac w Kaliszu, znajdujący się w Śródmieściu. Wokół niego znajdują się zabytkowe, odbudowane lub zbudowane na nowo po zniszczeniu przez Niemców miasta w sierpniu 1914 r. kamienice, z których kilka jest odnowionych, a na środku znajduje się trzeci z kolei, wybudowany po I wojnie światowej Ratusz wraz z urzędem miejskim. W parterach kamienic mieszczą się liczne sklepy, kawiarnie i banki, a w Ratuszu restauracja." [źródło]


26 komentarzy:

 1. Dzięki Twoim zdjęciom mogłam pobyć przez chwilkę w Kaliszu, w którym nie byłam już ładnych kilka lat. :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja po raz pierwszy świadomie. Wcześniej tylko raz - jako dziecko :)

   Usuń
 2. Nigdy nie byłam... Chyba trzeba nadrobić zaległości...

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe miejsce.W Polsce jest co zwiedzać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe miejsce...może kiedyś :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Witaj Aniu.
  Bardza fajna wycieczka, a zdjęcia z niej super.
  Byłem kiedyś w Kaliszu... Ciekawe to miasto.
  Pozdrawiam serdecznie.
  Michał

  OdpowiedzUsuń
 6. Wyjątkowo urokliwe miejsce! Nigdy nie byłam. Mam nadzieję, że kiedyś będzie okazja to nadrobić :) Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może kiedyś się uda :) Dziękuję :)

   Usuń
 7. Pięknie tu! Jeszcze nie byłam w Kaliszu, czas to zmienić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie koniecznie musisz pojechać :)

   Usuń
 8. Ciekawe miejsce i piękne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Tutaj na obczyźnie człowiek odkrywa powiedzenie"Cudze chwalicie swego nie znacie"Następne miasto do zwiedzenia.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoje słowa :)