środa, 13 kwietnia 2016

Kościół Pokoju w Jaworze :)


Drugim punktem podczas naszej marcowej wycieczki był Jawor :)

Odwiedziłam to miasto już w 2001 roku - byłam tam z Mamą i jej koleżanką na konferencji regionalnej - i od tamtej pory darzę je wielkim sentymentem :) 

Na samym początku tegorocznego pobytu odwiedziliśmy Kościół Pokoju.W roku 2001 prezentował się tak:"Kościół Pokoju w Jaworze (niem. Friedenskirche) – drewniany kościół ewangelicki o konstrukcji szachulcowej, usytuowany w mieście Jawor, jest zabytkowym budynkiem sakralnym wybudowanym na mocy porozumień pokoju westfalskiego zawartego w 1648 i kończącego wojnę trzydziestoletnią.

Został wybudowany w latach 1654–1655 według projektu Albrechta von Säbischa z zastosowaniem konstrukcji ryglowej. Budowla powstała z materiałów nietrwałych: drewna, słomy i gliny. Na uwagę zasługuje barokowe wyposażenie wnętrza: ołtarz, ambonachrzcielnica. Po stronie północnej i południowej wzniesiono po cztery kondygnacje empor, których parapety zdobią obrazy ilustrujące Stary i Nowy Testament oraz pejzaże z zamkami i tarcze heraldyczne. Wszystkie elementy konstrukcyjne pokrywają polichromie o motywach fantazyjnie zwiniętych wici roślinnych. Ten obiekt wyróżnia się na tle historii sztuki europejskiej II połowy XVII w. ze względu na swą unikatowość i wysokie walory artystyczne. Jest jednym z trzech tzw. Kościołów Pokoju wybudowanych po wojnie trzydziestoletniej i jednym z dwóch zachowanych do dziś (drugi w Świdnicy).

Kościół z racji dużego znaczenia dla kultury i dziedzictwa ludzkości, wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO." [źródło]Planujemy wrócić tu niebawem, aby zobaczyć wspaniałe wnętrze - w okresie zimowym nie jest ono udostępniane zwiedzającym. Drugi z zachowanych do naszych czasów Kościołów Pokoju - ten w Świdnicy - zwiedzaliśmy w sierpniu 2010 roku :)

Co jeszcze zobaczyliśmy w Jaworze? O tym - już na tydzień :)


8 komentarzy:

 1. Ależ piękny ten kościół.Bardzo ciekawa jestem jak wnętrze.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo podobne do tego w Świdnicy :)

   Usuń
 2. Bardzo ladny jest wewnatrz. Widzialam zdjecia mojego taty, ktory kilka lat temu odwiedzil Kosciol Pokoju.Musisz koniecznie sama sie o tym przekonac :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam wnętrze, ponieważ byłam już w tym kościele w Świdnicy :)

   Usuń
 3. Piękny kościół...aż jestem ciekawa jego wnętrza :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoje słowa :)