Do Jawora wróciłam po 15 latach - byłam tam w 2001 roku na konferencji regionalnej. Miasto zrobiło wtedy na mnie ogromnie sympatyczne wrażenie. Teraz starałam się powrócić do wszystkich miejsc, które zapamiętałam z tamtego pobytu. Co pozostało z pięknych wspomnień?
"Jawor (niem. Jauer) – miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie jaworskim, historycznie na Dolnym Śląsku.
W latach 1975–1998 miasto należało administracyjnie do województwa legnickiego.
Jawor jest położony nad Nysą Szaloną, Jawornikiem i Paszówką, w środkowej części Dolnego Śląska, na Równinie Jaworskiej, będącej częścią Równiny Chojnowskiej.
Według danych z 31 grudnia 2013 r. miasto miało 23 937 osób.
Miejscowość wzięła swoją nazwę od polskiej nazwy drzewa jawor (łac. Acer pseudoplatanus), które jest drzewem rozpowszechnionym w Sudetach. Wykaz Die schlesischen Ortsnamen, ihre Entstehung und Bedeutung pod redakcją Heinricha Adamy’ego, wydany w 1888 r. we Wrocławiu, wymienia znaną od 1159 r. starą nazwę miasta – Jawor, podając jej znaczenie jako Ahornstadt (pol. miasto Jaworów).
Najstarsza znana wzmianka nazwy miasta pochodzi z XI wieku – pod datą 1008 r. Thietmar opisuje przemarsz wojsk króla niemieckiego Henryka II Świętego przez miejscowość Jaura in Zlezie podczas niemieckiej ekspedycji militarnej prowadzonej na ziemiach Ślężan,Trzebowian i Dziadoszan, w ramach wojen z Bolesławem I Chrobrym o Łużyce." [źródło]
Z pierwszego pobytu w Jaworze szczególnie utkwiła mi w pamięci kawiarnia "Biedroneczka", w której jadłyśmy z Mamą pyszne lody. Miała fantastyczny wystrój, co widać na starym zdjęciu...
...niestety, po "Biedroneczce" pozostały już tylko mizerne resztki :( Szkoda, chętnie napiłabym się tam kawy...
Pod pięknym ratuszem robiłam sobie zdjęcia. W jego salach mieliśmy kilka wykładów podczas konferencji.
Ratusz z wieżą – pierwsze wzmianki o jaworskim ratuszu pochodzą już z 1373 roku – drugiej poł. XIV w., wielokrotnie przebudowywany, modernizowany, obecny gmach w stylu neorenesansu niderlandzkiego wybudowany został w latach 1895–1897. Średniowieczna 61-metrowa wieża posiada przy szczycie osiem posągów książąt i rycerzy umieszczonych tamże w XIV wieku. W budynku mieści się Kawiarnia „Ratuszowa”, Rynek.
W rynku możemy podziwiać piękne kamieniczki - najbardziej zapamiętałam tę Pod Złotym Ulem...
Kilka wykładów odbyło się tez w budynku teatru... na zdjęciu przerwa kawowa :)
Teatr miejski, z XVIII w., 1874 r., 1925 r., Rynek.
Zamek piastowski wzniesiony około 1224 r. przez Radosława z Bolesławca, uznawanego przez część historyków za kasztelana jaworskiego. Od połowy XIII wieku zamek był siedzibą książąt jaworskich a później świdnicko – jaworskich. W 1392 r. po śmierci księżnej Agnieszki, żony Bolka II Małego, zamek przejęli starostowie królów czeskich. W 1490 r. gościł tutaj król czeski Władysław Jagiellończyk, a niespełna 200 lat później Marysieńka Sobieska. Od 1742 r. wraz z przejęciem Śląska przez Prusy zamek stał się zakładem pracy przymusowej oraz więzieniem (do 1956 r.). Kompleks zamkowy ma powierzchnię użytkową 6072 m kw. i kubaturę 18 500 m sześciennych.
A na koniec - trochę ciekawostek sfotografowanych podczas spaceru przez miasto :)
Piękna sentymentalna podróż :)
OdpowiedzUsuńDziękuję :)
UsuńŚwietny wpis. Masz oko do wyłapywania ciekawostek :)
OdpowiedzUsuńDziękuję :)
UsuńBonito reportaje de fotos y lugares.
OdpowiedzUsuńBesos
Świetny pomysł na wpis :) Jak zwykle bardzo podobają mi się Twoje zdjęcia. Genialne są te wspomnienia sprzed lat!
OdpowiedzUsuńDziękuję :)
UsuńDo Jawora zaczynam mieć stosunek sentymentalny, choć nigdy nie widziałam tego miasta. Od niedawna pracuje w nim osoba bardzo mi bliska.
OdpowiedzUsuńWarto odwiedzić :)
UsuńWidze, ze rowniez lubisz zwracac uwage na detale. Fajna odbylas podroz do przeszlosci :)
OdpowiedzUsuńDziękuję :)
Usuń