sobota, 21 marca 2015

SAL 4 pory roku (1) - WIOSNA!


"Wiosna − jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami powietrza z rosnącą średnią dobową, oraz umiarkowaną ilością opadu atmosferycznego.Wiosna astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia letniego, co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 20 marca a 22 czerwca (czasami daty te wypadają dzień wcześniej lub dzień później, a w roku przestępnym mogą być dodatkowo cofnięte o jeden dzień). Podczas wiosny astronomicznej dzienna pora dnia jest dłuższa od pory nocnej, a ponadto z każdą kolejną dobą dzień jest dłuższy, nocy krótsza, aż do przesilenia letniego, od tego dnia dni stają się krótsze, a noce dłuższe. Temperatura powietrza wiosną rzadko spada poniżej 0 °C.

Za wiosnę klimatyczną przyjmuje się okres roku, w którym średnie dobowe temperatury powietrza wahają się pomiędzy 5 a 15°C. Zasadniczo wiosnę poprzedza zima, jednak pomiędzy tymi okresami znajduje się klimatyczny etap przejściowy − przedwiośnie. Za początek wiosny fenologicznej przyjmuje się początek wegetacji oraz kwitnienie przebiśniegów i krokusów. W zależności od kontynentu i strefy klimatycznej, pory roku zmieniają się wcześniej, bądź później i trwają dłużej, bądź krócej.

Dla półkuli południowej wszystkie opisane daty i zjawiska są przesunięte o pół roku. Za miesiące wiosenne na półkuli północnej uznaje się marzec, kwiecień i maj, a na południowej wrzesień, październik i listopad.Pierwszy dzień wiosny, obchodzony jest w dniu równonocy wiosennej, który najczęściej przypada w dniu 21 marca lub dnia poprzedniego lub następnego, w zależności gdzie jest obserwowana. W XX wieku wiosna w strefie czasowej Polski rozpoczynała się zwykle 21 marca, zaś w miarę przybliżania się końca stulecia coraz częściej 20 marca. W 2011 roku pierwszy dzień wiosny przypadł na 21 marca (godz. 00:21), zaś wszystkie kolejne do roku 2043 będą obchodzone wyłącznie 20 marca, a od 2044 roku - 19 albo 20 marca. Kolejny początek wiosny w dniu 21 marca nastąpi dopiero w roku 2102. Przyczyną zjawiska jest ruch punktu Barana związany z precesją ziemskiej osi rotacji." [źródło]
To jedyna zabawa SAL-owa,w której w tym roku biorę udział. Z innych zrezygnowałam, ale o wyszyciu tego obrazka marzyłam już od dawna - teraz nadarzyła się okazja :)Haftuje się go dość szybko i bardzo przyjemnie :)
56 komentarzy:

 1. To naprawdę bardzo ładny wzór. Pięknie opisałaś wiosnę, pięknie wyhaftowałaś obrazeczek, sprawiłaś ,że poczułam oddech wiosny, zwłaszcza ,że jestem po spacerku z moim piesiem ;-) Miłego dnia.

  OdpowiedzUsuń
 2. wreszcie Aniu mogę coś napisać - cudowny haft - serdeczności ślę wiosenne Marii

  OdpowiedzUsuń
 3. Pięknie się prezentuje:) Ja w ogóle nie biorę udziału w zabawach, bo jestem niesystematyczna i z reguły nie potrafię dotrzymać terminów:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Ja jestem bardzo systematyczna, ale przeważnie brakuje mi czasu,bo mam zbyt wiele zajęć :(

   Usuń
 4. Kocham wiosnę wszystko przed nami tzn.ciepło.Pozdrawiam wiosennie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja też kocham wiosnę, jestem szczęśliwa. Hafcik przekroczy. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękna wiosna,muszę swój obrazek oprawić.Na pierwszej fotce wygląda tak jakbyc miała farbowaną kanwę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) To koc prześwituje :P

   Usuń
 7. Pięknie. Wystarczy, ze człowiek na tydzień wyjedzie a u Ciebie tyle nowości! Cuda!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) U mnie codziennie jakieś nowości :P

   Usuń
 8. Wiosna w przyrodzie, wiosna na kanwie - wszystko współgra!

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękny obrazek i właściwie też jest na mojej liście. Uwielbiam 4 pory roku i teraz własnie skończyłam zimę z innego kompletu. Może i na ten przyjdzie kiedyś pora :)
  Pozdrawiam wiosennie Alina

  OdpowiedzUsuń
 10. Twoja wiosna jest kolejną odsłoną jaką widzę i muszę powiedzieć, że w każdej postaci wygląda super :).

  I zaś jestem ciut mądrzejsza, dziękuję :).

  OdpowiedzUsuń
 11. Taka wiosna mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo fajny pomysł na zaprezentowanie haftu :) haft śliczny. Czekam na kolejne pory roku i ich opis :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Urocza wiosna :) kolejna jaka dziś oglądam i każda z nich jest inna - jak w naturze :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Wiosennie na blogach :-) każda odsłona cudna :-)

  OdpowiedzUsuń
 15. Przepiękna ta wiosna u Ciebie :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Piękne są te Twoje hafty. Ciągle podziwiam. Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Sal zapowiada sie imponująco:))

  OdpowiedzUsuń
 18. Piękna wiosna - czekam na kolejną część

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoje słowa :)