niedziela, 16 października 2016

Naparstki - Lądek Zdrój/PL


"Lądek-Zdrój (niem. Landeck, od 1935 r. Bad Landeck, czes. Landek) – miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Lądek-Zdrój. Położone w Sudetach Wschodnich, w dolinie rzeki Białej Lądeckiej.

Według danych z 31 marca 2011 r. miasto miało 6091 mieszkańców." [źródło]


Mój naparstek z Lądka to typowy malowany "grubasek", na którym widnieje najbardziej chyba znany obiekt tego miasta - zakład przyrodoleczniczy "Wojciech":

"Zakład przyrodoleczniczy "Wojciech" w Lądku-Zdroju – budowla wzniesiona w roku 1680, a w latach 1878-1880 przebudowana w stylu neobarokowym. Jest to najokazalszy i najstarszy obiekt balneologiczny w uzdrowisku.

Budowla została wzniesiona w latach 1678-1680, pierwotnie nazwano ją "Marienbad". Wzorem dla budowniczych była łaźnia turecka w Budzie". W latach 1878-1880 obiekt został przebudowany w stylu barokowym. Od roku 1974 do 1998. budowla była wielokrotnie restaurowana i remontowana.
Decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków z dnia 22 grudnia 1971 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków.

Zakład to obiekt dwukondygnacyjny, wzniesiony na planie koła i posiadający cztery ryzality wejściowe. Ryzality są akcentowane frontonami, przerwanymi portykami wgłębnymi lub arkadowymi podcieniami. Wszystkie elewacje posiadają bogate podziały pilastrami. Wnętrze jest nakryte centralną kopułą, zwieńczoną wysoką latarnią z parami kolumn, które podtrzymują mniejszą kopułę z lukarnami. Wnętrze utrzymane jest w stylu łaźni tureckiej. Wewnątrz budynku znajduje się źródło „Wojciech”, zasilające także basen. Na parterze obiektu odbywają się fizykoterapie oparte na wodzie mineralnej takie jak kąpiele perełkowe, natryski, wirówki i inne zabiegi balneologicznych, również z wykorzystaniem borowiny. Na piętrze budynku urządzona jest pijalnia wód mineralnych i hotel z 47 miejscami noclegowymi w 23 pokojach.

Jednym z najznamienitszych gości zakładu był król pruski Fryderyk II, który od 5 do 24 sierpnia 1765 roku leczył się tam, biorąc kąpiele w wodzie ze źródła. Poza nim w "Wojciechu" bywało wiele innych znanych osób, między innymi: książę Antoni Henryk Radziwiłł, prezydent USA John Quincy Adams, Oskar Kolberg, Iwan Turgieniew, Józef Cyrankiewicz i Władysław Gomułka." [źródło]34 komentarze:

 1. Oczarowana, cudowne!! Ściskam Aneczko i życzę dobrej niedzieli ❤

  OdpowiedzUsuń
 2. Polska bogata jest w piękne uzdrowiska, które odwiedzali wielcy tego świata. Wiedzieli co dobre.

  OdpowiedzUsuń
 3. Super naparstki z super miasteczka:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. So lovely thimbles!
  Have a nice sunday.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kolejny ,piękny naparstek i ciekawa ,wirtualna podróż do Lądka Zdroju.

  OdpowiedzUsuń
 6. No i super! Bo nie ma takiego miasta Londyn! Jest Lądek, Lądek Zdrój :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Śliczne grubaski! pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękny naparstek z Lądka Zdr., doskonała pamiątka i do tego wzbogaca Twoją naparstkową kolekcję :) Dawno była w tym mieście i właściwe wcale go nie pamiętam, dlatego chętnie przeczytałam wszystkie zamieszczone przez Cibie informacje
  Pozdrawiam Alina

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękne są! Kupiłam sobie podobne 2 lata temu, jak mama była tam w sanatorium :)
  Poza takimi naparstkami, mam jeszcze z Lądka 3 inne...
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Piękne naparstki i piękne okolice! Może kiedyś dane mi będzie je obejrzeć, ponieważ moja przyjaciółka tam mieszka i mam od dawna zaproszenie. Niestety, to tak daleko od Lublina... Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Wonderful thimble I loved it!
  Kiss

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoje słowa :)