środa, 19 października 2016

I znowu w Ziębicach ;)


Muzeum Sprzętów Gospodarstwa Domowego w Ziębicach odwiedzaliśmy już w 2009 roku, ale z chęcią wróciliśmy tu ponownie :)Miejsce jest ogromnie sympatyczne, przyjazne, każdy zwiedzający oprowadzany jest indywidualnie, można do woli zadawać pytania, fotografować... a jest co! 

Wizyta tutaj to podróż w czas, który przeminął, a do którego wraca się z wielką nostalgią... Zresztą, zobaczycie to na zdjęciach...
Jeżeli będziecie kiedyś w pobliżu, to gorąco zachęcam do odwiedzenia tego miejsca! A teraz zostawiam Was już ze zdjęciami i ciekawostkami na temat muzeum - wszystkie pochodzą ze strony: http://muzeumziebice.pl/index.php/pl/
***

KUCHNIA

"W tej sali ekspozycyjnej można zobaczyć wszystko co służyło do gotowania, smażenia, pieczenia. Są to głównie eksponaty pochodzące z XIX i pocz. XX w. Znajduje się tu m.in. bogaty zbiór naczyń miedzianych i mosiężnych, drewnianych foremek piernikowych oraz ciekawa kolekcja naczyń do palenia i parzenia kawy. Jeżeli interesują kogoś zbiory moździerzy, młynków do mielenia lub dziadków do orzechów to również je tu znajdzie w bardzo fantazyjnych wzorach i rozmiarach."


"W sali tej możemy zobaczyć typowy dla pocz. XIX w. wystrój zamożnego śląskiego saloniku mieszczańskiego w obowiązującym wówczas w Europie Środkowej stylu biedermeier. Obok ciekawych mebli zobaczymy tu również nieco porcelany, sztućców, zegarów, lamp naftowych oraz srebra stołowego. Ściany zdobią obrazy z epoki, głównie portrety mieszczańskie. Wnętrze dopełniają liczne bibeloty: porcelanowe figurki, naczynia, lichtarze tak charakterystyczne dla stylu biedermeier.""Prezentujemy tu śląskie szafy ludowe od XVIII do pocz. XX w. oraz zbiór naczyń ludowych i sprzętów z gospodarstwa wiejskiego z pogranicza śląsko-czeskiego pochodzących głównie z przełomu XIX i XX w. Z uwagi na brak innych pomieszczeń ekspozycyjnych w tej sali możemy zobaczyć również wszystko co służy do prania i maglowania. Pralki, od prymitywnej kijanki (pobijaka) do mechanicznej pralki gazowo-elektrycznej z pocz. XX w. oraz najróżniejsze formy maglownic."


"Na szczególna uwagę w tej sali zasługują barokowe meble: sekretery, komoda, kredens, a w głównie szafa poch. z pocz. XVIII w. intarsjowana kilkunastoma gatunkami drewna i inkrustowana barwioną kością słoniową. We wnętrzu tym można również zobaczyć przykłady śląskiego malarstwa barokowego oraz sztućce i naczynia z wilkomami cechowymi z XVII i XVIII w. Godnym uwagi eksponatem jest również drewniany siedemnastowieczny ołtarz cechowy, cechu młynarzy z Niemczy."


"Ziębickie muzeum może poszczycić się największą w Europie kolekcją żelazek z najstarszym datowanym żelazkiem w Polsce z 1655 r. (wł. Muzeum Narodowe we Wrocławiu). W tej sali ekspozycyjnej można zobaczyć wszystkie rodzaje żelazek, jakich używano od XVII w. do lat dzisiejszych. Znajdziemy tu żelazka na duszę, na węgiel, pełne (monolityczne) nagrzewane w całości na płycie pieca oraz żelazka spirytusowe, gazowe i elektryczne. Ciekawostką jest też zbiór żelazek do włosów (lokówek). Prezentowane są tu również podstawki pod żelazka oraz miedziane formy do wypieku bab i wyrobu pasztetów, galaret czy deserów."


"W 1937 r. Marta Langer-Schlaffke przekazała miastu Ziębice (wówczas Munsterberg) zbiory swego zmarłego męża, śląskiego malarza, konserwatora dzieł sztuki, podróżnika, Ziębiczanina Josepha Langera (1865-1918). W sali tej możemy zobaczyć część dorobku malarskiego artysty oraz przedmioty pochodzące z jego domu. Wnętrze utrzymane w klimacie przełomu XIX i XX w. wyposażone jest ponadto w przedmioty, które Langer skupował podczas licznych podróży zagranicznych. Wśród tych eksponatów na szczególną uwagę zasługuje grecka ikona Świętego Jana Chrzciciela Anioła Pustyni z I poł.XVII w."


"Prezentujemy tu kolekcję rzeźby, głównie sakralnej różnej proweniencji. Trzon kolekcji stanowi zespół rzeźb ołtarzowych z 1702 r. pochodzących z nieistniejącego kościoła w Niemczy. Obok możemy zobaczyć piętnastowieczną figurę św. Jadwigi i pochodzącą z początku XVI w. figurę-świecznik św. Katarzyny. Niezwykle cennym eksponatem jest skromne bozzetto figury świętego biskupa z pocz. XVIII w. – rzadki w polskich zbiorach rarytas."


"Ziębicka kolekcja obejmuje zarówno broń białą jak i palną. Wśród eksponatów broni białej na szczególną uwagę zasługuje dobrze zachowany miecz katowski pochodzący z początku XVII w. Warto też zwrócić uwagę na przykłady broni drzewcowej: szpontony i halabardy oraz pozostałe eksponaty: szable, pałasze itp. Wśród eksponatów broni palnej znajduje się ciekawy zbiór karabinów zarówno kapiszonowych jak i iglicowych. Znajdziemy tu również interesujący zbiór broni myśliwskiej, zarówno palnej: dubeltówki, sztucery jak i białej – kordelasy. Całość kolekcji zaaranżowano w ciekawych pomieszczeniach piwnicy ratusza."
"Kolekcja szkła użytkowego to prezentacja niewielkiego lecz interesującego ziębickiego zbioru szkieł od XVII do poł. XX w. Wśród znajdujących się tu eksponatów: pucharów, kielichów, szklanic, pater i witraży warto zwrócić uwagę na rzadkie i przepiękne tzw. zwischengoldy – szklaneczki zdobione dekoracyjnym złotem płatkowym umieszczonym między warstwami szkła, naczynia szklane ozdobione kamieniami szlachetnymi: granatami i rubinami witraże, kielich kulawkę z XVIII w., liczne ozdobne kufle do piwa oraz współczesne szkło m.in. mistrza Zbigniewa Horbowego. Eksponowane tu szkło zdobione jest różnymi technikami m.in.: malowane, szlifowane, grawerowane, obciągane szkłem kolorowym.""Sala Sambice – Munsterberg – Ziębice poświęcona jest bogatej i burzliwej historii Ziębic, gdzie prezentowane są pamiątki jakie pozostały w muzeum z prawie osiemsetletniej historii miasta. Można tu obejrzeć oryginalne mapy księstwa i powiatu ziębickiego, odciski i tłoki pieczęci, miejskich oraz cechowych od XV do pocz. XX w., a także ryciny pokazujące Ziębice w przeszłości. Znajdują się tu także inne pamiątki związane z miastem: naczynia, wydawnictwa oraz kopie najstarszych dokumentów i rycin dotyczących Ziębic. Dzięki tablicom poglądowym możemy poznać historię miasta oraz Księstwa Ziębickiego i prześledzić genealogię Piastów Ziębickich. Klimat dawnych Ziębic przypomną też liczne reprodukcje starych rycin, grafik i zdjęć, na których można obejrzeć najważniejsze budowle miasta i najciekawsze jego zakątki. Interesujące są też pochodzące z XIX w. sztandary, m.in. sztandar ziębickiego bractwa strzeleckiego."

18 komentarzy:

 1. Oj, odnalazłabym się tam! Fantastyczne miejsce i jakie piękne są niektóre eksponaty, jak młynek czy żelazka abo dziadek do orzechów albo ceramika... nie mogę się zdecydować! Dzięki za zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne miejsce, tyle pięknych rzeczy. Dziadek do orzechów super :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne meble i sprzęty. Taki żeliwny piecyk przydałby mi się do domku na działce.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fantastyczne miejsce,szkoda że tak daleko...

  OdpowiedzUsuń
 5. Ależ nacieszyłaś oko, Aniu. Wspaniałe rzeczy, z których parę chętnie bym bym przygarnęła, gdyby tak można ;) I pomyśleć, że już ówcześnie pracowano ceramicznymi żelazkami ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wowww!!!Ale cudne muzeum!! A taką kuchenkę miała moja babcia:)Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. uwielbiam takie miejsca, starocie, te wszystkie drobiazgi z duszą i historią

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoje słowa :)