piątek, 7 października 2016

Palmiarnia w Wałbrzychu/Lubiechowie


Naszych wakacyjnych gości z Gdyni zawieźliśmy pewnego dnia do wałbrzyskiej palmiarni. To piękne miejsce miałam okazję zwiedzać już drugi raz -i na pewno nie ostatni :)

Tym razem wielką atrakcją była kwitnąca agawa - roślina ta zakwita tylko raz w życiu, po czterdziestu latach. później umiera...
Zauroczyły mnie też ogromnie mieszkające tam pawie :)Serdecznie zapraszam do odwiedzenia tego uroczego miejsca :)

"Palmiarnia w Wałbrzychu palmiarnia o powierzchni ok. 1900 m², znajdująca się na terenie wałbrzyskiego Lubiechowa. Przy przy ulicy Wrocławskiej 158. Jest to jeden z najstarszych obiektów tego typu w Polsce, wybudowany w latach 1911–1913 z polecenia Henryka XV von Pless. Palmiarnia, przy której funkcjonuje kawiarnia i sklep z roślinami, jest dostępna dla zwiedzających. Zgromadzono w niej około 80 gatunków roślin z całego świata. Ściany palmiarni od wewnątrz pokrywa tuf wulkaniczny z Etny.

Lubiechów został zakupiony w XVI wieku przez księcia Conrada von Hochberg. Od tego czasu był związany z rodem Hochbergów. Pod koniec XIX w. powstał pomysł wybudowania tzw. „zimowego ogrodu”, czyli palmiarni. Z polecenia Henryka XV von Pless palmiarnię wybudowano w latach 1911–1913. Kosztowne przedsięwzięcie pochłonęło 7 mln marek. Wnętrze obiektu wyłożono tufem wulkanicznym pochodzącym z sycylijskiego wulkanu Etna, wykorzystując go do formowania podłoża dla roślin. Kopuła budynku wznosiła się na wysokość 15 m. Przy palmiarni usytuowano ogród japoński, rosarium, ogród owocowo-warzywny i obszar do uprawy krzewów. Po ukończeniu budowy sprowadzono ok. 80 gatunków egzotycznych roślin. W 1963 zmodernizowano budynek, wymieniono ogrzewanie i oszklenie. W 1978 wydłużono szlak turystyczny do 500 m. Wymieniono część konstrukcji.


Od lipca 1994 do września 2012 roku właścicielem palmiarni była Agencja Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa. Obecnym właścicielem jest gmina Wałbrzych, które kupiło palmiarnię we wrześniu 2012 roku. Palmiarnia administrowana jest przez gminną spółkę Zamek Książ.


Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa palmiarnia, wraz ze szklarniami i otaczającymi ją budynkami oraz ogrodem, wpisana jest na listę zabytków województwa dolnośląskiego (nr rej. A/687 z 3.08.1994), jako zespół palmiarni stanowiący część zabudowań w zespole zamku Książ. W skład zabytkowego zespołu palmiarni wchodzą:
 • palmiarnia i szklarnie,
 • kotłownia,
 • budynek administracyjny,
 • budynek gospodarczy,
 • budynek mieszkalny,
 • ogród, 1911–1914 (zabytek nr A/1275 z 1.10.2009)." [źródło]20 komentarzy:

 1. Uwielbiam palmiarnię w Wałbrzychu :-) Piękne miejsce.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cudowne miejsce. Przepiękne rośliny,a pawie także i mnie zauroczyły:)
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 3. Rzeczywiście wyjątkowe miejsce! Podoba mi się bardzo obecność zwierzaków :)
  My w tym roku odwiedziliśmy wrocławski ogród botaniczny, również wielce godny polecenia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byłam w nim wiele razy -przeważnie na Święcie Dyni w październiku :)

   Usuń
 4. Palmiarnia robi wrażenie. Nie wiadomo na czym się skupić, bo wszystko jest piękne.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo,bardzo dawno byłam w tej palmiarni i choć trochę,dzięki Twoim zdjęciom,mogłam nasycić oko!!!Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Piekne. Kwitnącą agawę widziałam u kogoś na podwórku. Wysokość robi wrażenie

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam takie miejsca, zwłaszcza w taką pogodę!! Jak będziesz w Poznaniu to zapraszam na kawusię do Poznańskiej Palmiarni😊 ❤

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trochę daleko, ale czasami bywam ;) Muszę zatem odwiedzić tę palmiarnię!

   Usuń
 8. Właśnie odniosłam wrażenie, że łódzka palmiarnia jest jakaś taka...uboższa?! Co prawda są w nieje organizowane tematyczne wystawy roślin i ma naprawde imponujące okazy-ale zwierząt chyba w naszej nie ma...No cóż-bede w Łodzi to musz to jeszcze raz sprawdzić ;) Ale ta palmiarnia mnie zauroczyła :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoje słowa :)