niedziela, 30 października 2016

Naparstki - NATURA/11


Dziś w serii NATURA prezentuję naparstek z wiewiórką :)
"Wiewiórka pospolita(Sciurus vulgaris) – gatunek gryzonia z rodziny wiewiórkowatych (Sciuridae). [...]Tułów wraz z głową wiewiórki pospolitej osiągają łącznie długość 20–24 cm, ogona 17–20 cm, przy masie ciała 200–300 gramów. Zwierzę charakteryzuje się ubarwieniem zmiennym. Spotykane są dwie odmiany: jedna z częścią grzbietową wybarwioną na rudo, szarymi bokami i białą częścią brzuszną, a druga o grzbiecie czarnobrunatnym i białej części brzusznej, a bokach cieniowanych. Możliwe są także wybarwienie pośrednie. Wspomniane wersje kolorystyczne mogą występować równolegle u rodzeństwa z jednego miotu. Jesienią wiewiórki zmieniają futro na bardziej gęste i wybarwione w szarym odcieniu. Kolejna zmiana futra następuje wiosną. Ogon pokryty jest włosem rozmieszczonym w dwóch pasmach. Wiewiórka ma długie uszy zakończone kitkami. Zęby mają niskie korony.Średnia długość czaszki u osobników z Irlandii (n=5; S. v. leucourus) – 49,2 ± 1,9 mm, dla osobników z Wielkiej Brytanii (n=28, ten sam podgatunek) 47,4 mm, dla osobników ze Skandynawii (n=158, podg. nominatywny) 46,5 mm, dla osobników z Hiszpanii (n=30, S. v. infuscatus) 50,4 mm, dla osobników z Francji (n=65, S. v. fuscoater) 47,9 mm, zaś dla osobników z Japonii (n=5, S. v. lis) 45,1 mm.

Pożywienie wiewiórki pospolitej stanowią nasiona (w tym z szyszek, bukiew, żołędzie i orzechy) i pączki drzew, grzyby, owoce, ale także owady, jaja i pisklęta. Obserwowano je również przy zdrapywaniu kory drzew iglastych i spijaniu żywicy. Przeciętnie zimą spożywają około 35 g pokarmu, wiosną około 80 g. Jesienią gromadzi zapasy żywności. Na wiewiórki polują kuny i ptaki drapieżne.

Wiewiórka pospolita zamieszkuje dziuple, które utyka porostami i mchami, lub gniazda ptaków, dobudowując zadaszenie lub sama buduje gniazda z gałęzi. Gniazda te buduje w koronach drzew, zwykle w rozwidleniu gałęzi. Buduje je z trawy i drobnych gałązek i wyściela mchami. Jest aktywna w dzień, najbardziej rano i po południu. Wiedzie samotne życie, rzadko łączy się w pary. Nie zapada w sen zimowy, ale może ograniczać opuszczanie gniazda. Nie jest to gatunek terytorialny.

Ciąża trwa 38–39 dni. Samica rodzi w jednym miocie od 3 do 7 młodych. W ciągu roku wydaje zwykle 1–3 miotów – przeważnie w okresie między wczesną wiosną, a latem. Młode rodzą się ślepe i nagie. Po narodzinach ważą 8–12 g, otwierają oczy po blisko 30 dniach życia. Usamodzielniają się w wieku 10 tygodni. Wiewiórki osiągają dojrzałość płciową w wieku jednego roku. Mogą żyć 6–7 lat, w niewoli dłużej; prawdopodobnie ze względu na drapieżnictwo żyją na wolności maksymalnie 2–4 lata.

Występuje w Europie i Azji na terenach leśnych. Jest pospolita na terenie całej Polski, głównie w parkach oraz lasach liściastych. Zamieszkuje również lasy iglaste.

W Polsce podlega częściowej ochronie. Na Wyspach Brytyjskich oraz w północnych Włoszech wiewiórka pospolita zagrożona jest z powodu ekspansji wiewiórki szarej,inwazyjnego gatunku sprowadzonego z Ameryki Północnej. Wypiera on rodzimy takson konkurując o zasoby środowiska oraz z powodu roznoszenia śmiertelnego dla wiewiórki pospolitej wirusa Squirrel poxvirus." [źródło]

25 komentarzy:

 1. Nie wiedziałam, że wiewiórki są tak płodne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też wiele się dowiaduję przy tych naparstkach :)

   Usuń
 2. Śliczny naparstek i jeszcze tyle wiedzy o samej bohaterce :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam wiewiórki. Na naszej działce mamy kawałek prywatnego lasku a w nim właśnie te małe rudzielce 😀 są ekstra!My im na zime zostawiamy chlebek, orzeszki i owoce, a one nam później robią przedstawienia 😁 nic się nie boją, ale nie dadzą się pogłaskać 😯 cwaniary

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chciałabym się kiedyś zaprzyjaźnić z wiewiórką, niestety w naszej okolicy nie mieszkają :(

   Usuń
 4. Bardzo fajny naparstek :).

  Wiewiórki są bardzo pociesznymi zwierzątkami :).

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajny naparstek.Wiewióry są słodkie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ładny naparstek, a i informacje bardzo ciekawe:) Ja dzisiaj wzbogaciłam swoją kolekcję naparstków o dwanaście giełdowych łupów:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Prześliczny naparstek i ciekawe informacje :)

  OdpowiedzUsuń
 8. kocham wszelakie myszate a szczególnie wiewiórki :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Cudny naparstek! Uwielbiam wiewióreczki, są prześliczne :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Uroczy naparstek!! Jak ostatnio byliśmy na Powązkach warszawskich, staliśmy przy grobie i tuż za mną wiewiórka spadła z drzewa. Widocznie się nie wyrobiła i nie doleciała na sąsiednie, jak pacnęła na asfalt, myślałam, że jakiś kamień spadł z góry. A ona spadła, jęknęła, poleciała w szoku na inne drzewo i siedziała tam bez ruchu przez jakiś czas. Szkoda mi się jej zrobiło, bo musiało ją to trochę zaboleć...

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoje słowa :)