czwartek, 23 kwietnia 2015

W Gołogłowach po raz pierwszy...


... i na razie tylko na chwilę :)

Zatrzymaliśmy się, aby przygarnąć jednego tylko kesza - będzie pewnie okazja, by tu wrócić - szczególnie, że zdarza nam się przez tę wioskę przejeżdżać dość często (w drodze do Ścinawicy lub Słupca)."Gołogłowy (niem. Hollenau) – wieś sołecka w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Kłodzko. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego. [...]

źródło

Gołogłowy są położone na granicy Gór Bardzkich i Kotliny Kłodzkiej, w Sudetach, w południowo-zachodniej Polsce. Od Kłodzka siedziby powiatu i gminy są oddalone o ok. 2 km, z którym graniczą na południu (Leszczyny, Ustronie). Z kolei na zachodzie graniczą z Korytowem, Ruszowicami i Bierkowicami, na północy z Łączną, a na wschodzie ze Ścinawicą. [...]

Gołogłowy zachowały w większości swój układ przestrzenny z okresu średniowiecza i sporą część starej zabudowy, chociaż już przemieszaną z nowymi budynkami.

Według rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisany jest obiekt:
  • kościół filialny pw. św. Antoniego – wzniesiony pod koniec XVIII w. jako kaplica mszalna. Znajduje się na wysokiej podmurówce. Jest budowlą jednonawową, nakrytym dwuspadowym dachem, z prostym szczytem. Wewnątrz jest skromne, późnobarokowe wyposażenie, m.in. drewniano-polichromowany ołtarz główny z ok. 1750 r., z olejnym obrazem przedstawiającym patrona świątyni.
źródło

inne zabytki:
  • kamienna grupa figuralna Ukrzyżowanie, barokowa, z 1803 r.
  • stare domy mieszkalne – pochodzą z XIX w., z ozdobnymi bramami, murowane, przebudowane na początku XX w.; cześć z ich ma miejski charakter [...] "

4 komentarze:

Dziękuję za Twoje słowa :)