niedziela, 10 lipca 2016

Naparstki - NATURA/7


"Motyle, inaczej łuskoskrzydłe (Lepidoptera – z stgr. λεπίς lepis, dopełniacz λεπίδος lepidos – "łuska" i πτερόν pteron – "skrzydło") –rząd owadów uskrzydlonych, blisko spokrewniony z chruścikami.

Istnieje kilka umownych podziałów motyli, które nie mają pokrycia w rzeczywistych relacjach pokrewieństwa w obrębie tej grupy. Mogą one być jednak wygodne przy rozpoznawaniu. Dwa często spotykane w książkach czy popularnych atlasach podziały to podział ze względu na wygląd i porę lotu na motyle dzienne (Rhopalocera, buławkoczułkie) oraz ćmy (Heterocera, różnoczułkie) oraz podział ze względu na wielkość na Macrolepidoptera (motyle większe) i Microlepidoptera (motyle mniejsze). Oba te podziały są sztuczne, ale można je wykorzystać pamiętając, że np. wiele ciem lata w dzień, niektóre mają buławkowate czułki, niektóre rodziny zaliczane do Macrolepidoptera mają przedstawicieli o bardzo małych rozmiarach (np. Noctuidae) i odwrotnie, niektóre rodziny włączane do Microlepidoptera mają przedstawicieli o rozmiarach większych (np. Pyralidae). Należy również pamiętać, że podziały te nakładają się na siebie.

Zaraz po chrząszczach stanowią drugą pod względem liczebności grupę owadów. Obecnie na świecie żyje około 150 tysięcy gatunków motyli, z czego w Polsce ponad 3 tysiące. Występują na wszystkich kontynentach, oprócz Antarktydy.

Motyle należą do najbardziej zaawansowanych ewolucyjnie owadów. Ich ciało, składające się z segmentów, chroni chitynowy oskórek. Poszczególne segmenty połączone błoniastymi stawami, umożliwiają swobodę ruchu. Oskórek pokrywa warstwa drobnych łusek." [źródło]


Porzucamy na razie temat naparstkowych kwiatów. Przyszłą pora na motyle :)

Oto pierwsza motyla seria będąca w moim posiadaniu:


A to druga:


Obie udało się nabyć na naszej sobotniej giełdzie staroci :)

18 komentarzy:

 1. Piękne naparstki, tak myśląc o motylach sa to chyba jedyne owady, które nie budza we mnie strachu/wstrętu :P Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam motyle. Tylko mam wrażenie, że mniej ich jakoś ostatnimi czasy niestety. Świetne naparstki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mi się wydaje, że jest ich mniej...

   Usuń
 3. Bardzo fajny zestawik naparstków.Kolekcja pięknie się rozrasta :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo wdzięczny motyw na naparstki :)
  Z motylem jeszcze nie mam żadnego.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam motyle a naparstki cudowne... :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne ,zwłaszcza te pierwsze bez tła :-))) Ja posadziłam budleję w ogródku i motyli się kręci koło niej sporo :-)))

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoje słowa :)