niedziela, 24 lipca 2016

Naparstki - Kraków/PL


"Kraków (łac. Cracovia) – miasto położone w południowej Polsce nad Wisłą, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i powierzchni, stolica Polski do 1795 r. i miasto koronacyjne oraz nekropolia królów Polski, od 1000 roku nieprzerwanie stolica diecezji krakowskiej (jednej z pięciu w ówczesnej Polsce), a od 1925 archidiecezji i metropolii, od odzyskania niepodległości w 1918 r. miasto wojewódzkie (od 1998 r. siedziba władz województwa małopolskiego), jest także centralnym ośrodkiem metropolitalnym aglomeracji krakowskiej i Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego. W zapisach historycznych Kraków jest uznawany za główne miasto historycznej Małopolski. Leży na obszarze Bramy Krakowskiej, Niecki Nidziańskiej i Pogórza Zachodniobeskidzkiego.W Krakowie znajdują się główne siedziby m.in.: Polskiej Akademii Umiejętności, Narodowego Centrum Nauki, Polskiego Towarzystwa Promieniowania Synchrotronowego[6], Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, dowództwa Sił Specjalnych RP będące jednocześnie jednym z kilku dowództw sił specjalnych NATO, Centrum Operacji Lądowych – Dowództwa Komponentu Lądowego, Polskiego Związku Narciarskiego. Miasto posiada placówki kulturalne o znaczeniu i statusie narodowym m.in.Narodowy Stary Teatr, Muzeum Narodowe, Panteon Narodowy, Archiwum Narodowe, Biblioteka Jagiellońska, Instytut Książki, Centrum Operacji Specjalnych, Narodowe Centrum Rugby.Miasto na prawach powiatu pełni funkcję centrum administracyjnego, kulturalnego, edukacyjnego, naukowego, gospodarczego, usługowego i turystycznego. Kraków jest drugim co do wielkości, po Warszawie, rynkiem nowoczesnej powierzchni biurowej, a także jednym z kluczowych węzłów drogowych i kolejowych w Polsce. W Balicach pod Krakowem znajduje się drugi co do wielkości polski port lotniczy o znaczeniu międzynarodowym.'


A wiecie, że jeszcze nigdy nie byłam w Krakowie? ;)

Naparstki mam dzięki dobrym Znajomym, którzy mi je stamtąd przywożą :)


20 komentarzy:

 1. Jak zawsze świetna kolekcja. Ten stalowy jest bardzo oryginalny. Miłej niedzieli!

  OdpowiedzUsuń
 2. Masz niesamowitą kolekcję naparstków i chyba jedną z największych wśród znanych mi blogerek.
  Do Krakowa musisz się kiedyś wybrać. Jest przepiękny!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Największą kolekcję ma Agnieszka - ponad 3 tysiące sztuk - i jest najbardziej znaną (nie tylko w Polsce) blogerką naparstkową :)

   https://www.blogger.com/profile/13325575763931609757

   Do Krakowa już się niestety nie wybiorę, bo mam zbyt duże problemy z chodzeniem i często odległość z samochodu do domu jest dla mnie zbyt trudna do pokonania :(

   Usuń
 3. A wiesz, że nie mam ani jednego naparstka z Krakowa? Gdzie pojadę tam kupuję, ale nawet mi do głowy nie przyszło, żeby w Krakowie jakiś kupić. A widzę, że są bardzo ładne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja na szczęście mam z Kłodzka - nawet 11 okazów :) A te krakowskie bardzo mi się podobają :)

   Usuń
 4. Śliczne naparstki i bardzo miło, że Znajomi pamiętają :)
  Koniecznie musisz się wybrać do Krakowa! Jest przepiękny! My również planujemy za czas jakiś pojechać tam na dłużej, bo co prawda oboje byliśmy kiedyś ze szkolnymi wycieczkami, ale to zdecydowanie za mało. To tak jak nasza genialna tegoroczna wyprawa do Wrocławia. Takie miejsca zasługują na dłuższą chwilę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, do Krakowa już się nie wybiorę z powodu moich nóg i wielkich problemów z chodzeniem :(

   Usuń
 5. Kraków to jedno z moich ulubionych miast. Piękne zabytki i specyficzna atmosfera, zwłaszcza Rynku Głównego, zachęcają do powrotu w to miejsce.
  Świetne naparstki, zwłaszcza te metalowe.

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne naparstki :)
  Najdłużej oko zatrzymałam na tych metalowych z nadbudową ;) Bo ich właśnie nie mam...Mam do kompletu podobny z Wrocławia, ale reszty brak, póki co ;)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. W Krakowie byłam kilka razy przejazdem i na szkolnych wycieczkach. Niestety niewiele pamiętam. Mam nadzieje,że uda mi się jeszcze kiedys wrocic :). Naparstki cudowne śliczne :).

  OdpowiedzUsuń
 8. Aniu piękne naprastki :)
  Warto wybrać się do Krakowa. Można zwiedzić Karków dorożką :) lub .... (amnezja, zapomniałam jak się nazwa taki pojazd) - podjeżdżają aż do parkingu pod Wawelem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie można tak, ale na to trzeba o wiele więcej pieniędzy, niż posiadam ;)

   Usuń

Dziękuję za Twoje słowa :)