środa, 20 stycznia 2016

Szczytnik - punkt widokowy


Blogowy rok podróżniczy nie liczy się od 1 stycznia, ale od Bożego Narodzenia do kolejnego Bożego Narodzenia :P Wiąże się to oczywiście z dość długim procesem pisania notki podsumowującej :)

Dlatego właśnie nasza niedzielna wyprawa z 27 grudnia zalicza się do podróży z roku 2016 :) - to takie małe wyjaśnienie dla ciekawskich ;)

A gdzie wędrowaliśmy w ciepłą grudniową niedzielę?
Za namową mamy wjechaliśmy na Szczytnik i wspięliśmy się (tak!tak! być może dla osób o normalnej sprawności fizycznej to nic takiego, jednak dla nas to już "wspięcie się"!) na znajdujący się tam punkt widokowy :) 
Było wietrznie, ale ciepło. Poza tym widoki rekompensowały wszelkie niedogodności :) 
"Szczytnik (niem. Steinberg) – najwyższa (589 m n.p.m.) kulminacja niewielkiego stoliwa stanowiącego południowo-wschodni skraj Gór Stołowych. Leży na terenie dzielnicy o tej samej nazwie miasta Szczytna.
Szczytnik jest wyraźnie wypiętrzonym, zalesionym stożkiem, górującym na północ od głębokiej doliny Bystrzycy Dusznickiej, pomiędzy Szczytną na zachodzie i Polanicą-Zdrojem na wschodzie. Najciekawszym fragmentem masywu jest stromy stok ograniczający Szczytnik od zachodu i południa. W tym miejscu różnica wysokości w stosunku do dna doliny Bystrzycy wynosi ponad 120 m.
Wnętrze stoliwa góry cechuje się pagórkowatą rzeźbą, z kilkoma kopulastymi pagórami o wysokości 15–20 m (Szczytnik, Piaskowiec, Kamiennik), rozdzielonymi nieckowatymi lub nawet płaskodennymi obniżeniami. Wśród tych drugorzędnych wzniesień wyróżnia sięKalwaria, gdzie wytyczono drogę krzyżową, z reliefami poszczególnych stacji umieszczonymi w płytkich wnękach wykutych w skale.
Na powierzchniach skałek można zaobserwować liczne przejawy selektywnego wietrzenia, w tym dość duże okapy i nisze podskalne, a wokół nich rumowiska bloków i głazów. Na Szczytniku znajduje się wiele skałek w kształcie grzybów skalnych, podobnie jak w nieodległym skupisku w innym fragmencie stoliwa Gór Stołowych – Skalnych Grzybach. [...]
Przy krawędzi wierzchowiny od strony Szczytnej znajduje się romantyczny neogotycki Zamek Leśna (niem. Waldstein), zbudowany w latach 1831–1837 w miejscu fortu. Obiekt jest niedostępny do zwiedzania (mieści się w nim zakład leczniczy). Obok zamku, na skraju wierzchowiny, znajdują się piaskowcowe Orle Skały, stanowiące doskonały punkt widokowy na Szczytną, Góry Bystrzyckie i Orlickie oraz Obniżenie Dusznickie. W zespole zamkowym ma siedzibę Parafia Matki Bożej Królowej Pokoju w Szczytnej.
Na Szczytnik można dotrzeć żółtym szlakiem prowadzącym ze Szczytnej do Polanicy Zdroju. Czas dojścia z centrum Szczytnej do punktu widokowego – 30 min. Można również dojechać samochodem w okolice zamku i punktu widokowego, gdzie znajduje się niewielki parking." [źródło]

8 komentarzy:

 1. Góry Stołowe oglądałam jedynie na fotografiach. Może kiedyś uda mi się zobaczyć je "na żywo".
  Aniu, zdjęcia piękne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam do zobaczenia na żywo, bo są zjawiskowe!

   Usuń
 2. byłam i podziwiałam- bardzo mi się podobalo! ;-) w ogóle uwielbiam Góry Stołowe!

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakie piękne i urocze miejsce... szkoda, że tak daleko

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam nadzieję, że i ja kiedyś pójdę tym szlakiem :) Teraz dziękuję za wirtualny spacer :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoje słowa :)