środa, 27 stycznia 2016

Szczytnik - Zamek Leśna


Kolejna atrakcja z wycieczki 27 grudnia to znajdujący się na Szczytniku Zamek Leśna :)"Zamek Leśna – zamek w Sudetach Środkowych w południowej części Gór Stołowych w pobliżu wzniesienia Szczytnik w województwie dolnośląskim.
Zamek został wkomponowany w skały na krawędzi skalnej nad Szczytną, na Szczytniku (589 m n.p.m.), najwyższej kulminacji niewielkiego płaskiego stoliwa, stanowiącego południowo-wschodni skraj Gór Stołowych, i podciętego malowniczymi urwiskami skalnymi z Orlimi Skałkami od strony południowo-zachodniej. Przy zamku znajduje się punkt widokowy, skąd roztacza się panorama na Obniżenie Dusznickie, gdzie położona jest Szczytna. W pobliżu zamku znajduje się kamienna droga krzyżowa wyróżniająca się oryginalnymi płaskorzeźbami z piaskowca osadzonymi w naturalnych skałach.
Zamek reprezentuje styl neogotycki, zbudowany na wzór średniowiecznego zamku obronnego. Jest to czworoboczna, trzykondygnacyjna budowla zbudowana na planie prostokąta z czterema narożnymi wieżami. Posiada jedną wieżę w kształcie cylindra pozostałe są – czworoboczne. Zamek otacza sucha fosa oraz mur obronny, na którym w przeszłości stały armaty. We wnętrzu znajduje się sala rycerska, oraz kaplica MB Królowej Pokoju z unikalnym zabytkiem jakim są rury wykonane ze stopu spiżowego, pełniącymi rolę dzwonka. Chociaż zamek wiernie odzwierciedla budowlę o średniowiecznej architekturze, to jednak wybudowany został niedawno, bo w latach 30. XIX wieku.
Data powstania zamku to lata 1831–1837, wówczas to właściciel Szczytnej, major i hrabia Leopold von Hochberg wybudował swoją rezydencję niedaleko miejsca, w którym pod koniec XVIII w. Prusacy wybudowali Fort na Szczytniku, niewielki fort, zburzony w 1807. Zamek w obecnym kształcie stoi od niedawna. Zachodnia, najstarsza jego część zbudowana była w latach trzydziestych XIX w. Niekiedy bezpodstawnie przypisuje się projekt obiektu wybitnemu pruskiemu architektowi Karolowi Fryderykowi Schinklowi. Budowla była wzniesiona jako rezydencja magnacka.
Po śmierci hrabiego w 1843 zamek stał się własnością jego siostry, która jednak szybko go sprzedała. Później posiadacze zmieniali się często, aż w 1860 kupili go bracia Rohrbachowie, właściciele huty szkła w Batorowie. Córka jednego z nich, Helena Klein wraz z mężem przeprowadziła remont, podczas którego dobudowano kaplicę.

Następnie właścicielami byli Misjonarze Świętej Rodziny. Rozbudowali oni zamek i kaplicę oraz rozpoczęli budowę Kalwarii, której nie dokończyli ze względu na wojnę. W latach 50. zamek został przejęty przez państwo i zamieniony w dom pomocy społecznej dla niepełnosprawnych intelektualnie mężczyzn. W 2006 orzeczeniem Komisji Majątkowej przy MSWiA oddano zamek Domowi Zakonnemu Misjonarzy Świętej Rodziny. Decyzja Komisji została zaskarżona przez powiat kłodzki na drodze postępowania sądowego. W 2007 powstało Bractwo Rycerskie Matki Bożej Królowej Pokoju w Szczytnej." [źródło]
20 komentarzy:

 1. Przepiękne, wyjątkowo urokliwe miejsce :)
  Mogliby tylko coś zrobić z tym strasznym, zielonym ogrodzeniem ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właściciel prawdopodobnie nie ma zbyt dużo pieniędzy :)

   Usuń
 2. Tego zamku nie znam... wiosną musimy się tam wybrać i nadrobić zaległości... piękne miejsce... :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłam tam, podczas pobytu w Dusznikach. Ciekawy budynek, bardzo ładnie położony:))

  OdpowiedzUsuń
 4. Zamek ma ciekawą historię. Piękna okolica. Lubię takie miejsca :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Odpowiedzi
  1. Kotlina Kłodzka to najpiękniejsze miejsce na ziemi :)

   Usuń
 6. Burzliwe losy miał ten zamek. Dobrze, że w końcu "znalazł" swoje miejsce na ziemi :).

  Moim marzeniem jest odwiedzenie wszystkich zamków i ich ruin w Polsce :).
  Także i tan zapisuję do mojej listy :).

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne miejsce.Cudowne krajobrazy.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Zaczarowane miejsce :) pięknie uchwyciłaś urok tego miejsca :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Kocham te góry i zamek też ładny.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoje słowa :)