piątek, 26 czerwca 2015

Od czego nas chroni św. Nepomucen?


Św. Jan Nepomucen jest patronem dobrej spowiedzi, chroni przed powodziami i wzburzonymi wodami, patronuje mostom, przeprawom i życiu rodzinnemu. Tradycja ludowa mówi, że chroni również pola i zasiewy - zarówno przed powodzią, jak i suszą. Z tego powodu figury św. Jana Nepomucena spotyka się nie tylko przy mostach i rzekach, ale i w okolicy skrzyżowań dróg, a także na placach publicznych i przy kościołach.

Takie właśnie przedstawienie św. Jana Nepomucena znajduje się w Boguszynie.Figura stoi na skrzyżowaniu dróg, przy budynku nr 9. Pochodzi ona z początku XIX wieku, jest kamienna, polichromowana. Na jej cokole znajduje się napis: "Św. Janie Nepomucenie módl się za nami" (dodany prawdopodobnie w czasach późniejszych). Święty ubrany jest w czarną sutannę, białą komżę, brązową pelerynę z kapturem i czarny biret. W jego dłoniach znajduje się krucyfiks.

W okolicy figury świętego znajduje się jedna ze skrytek geocachingowych, znalezionych przez nas wiosną.Bibliografia:


12 komentarzy:

 1. U nas w mieście też stoi Jego figura. W szczerym polu na usypanym kopcu, gdzie dawno dawno temu była niewielka osada:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Znam postać tego świętego i bardzo go lubię :-)
  Jego figurek jest dość dużo w naszym kraju, rozpoznawalne....
  Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba najwięcej... jest nawet odznaka PTTK za ich odnajdywanie :)

   Usuń
 3. Nasz głogowski Nepomucen stoi na sławnym, różowym moście.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeden z kłodzkich znajduje się na Moście Św. Jana :)

   Usuń
 4. Ja się za każdym razem zachwycam Nepomucenem w Poznaniu, choć wiem, że swego czasu od powodzi nie uchronił miasta...

  OdpowiedzUsuń
 5. Człowiek uczy się całe życie. Ja akurat o takim Świętym nie słyszałam, ale jako, że patronuje życiu rodzinnemu to warto go sobie zapamiętać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przede wszystkim kojarzony jest z ochroną przed wodą, dlatego figury stawia się głównie na mostach... i jesteś pierwszą osobą, jaką znam, która o nim jeszcze nie słyszała ;)

   Usuń
 6. W naszej miejscowości jest pomnik Franciszka z Asyżu (przynajmniej jest to jedyny pomnik świętego, o którym u nas wiem). Ale przyznam, że jest zupełnie inny, wyrzeźbiony w oryginalny, niekonwencjonalny jak na rzeźbę w drewnie sposób :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoje słowa :)