niedziela, 4 grudnia 2016

Naparstki - INNE/12 (masa perłowa)


Dziś pora na mój pierwszy naparstek z masy perłowej. Teraz mam już kilka takich okazów :)"Masa perłowa (albo macica perłowa) – wewnętrzna, silnie iryzująca warstwa muszli niektórych małżów i ślimaków np. perłopławów, używana jako tworzywo dekoracyjne.Macica perłowa perłopławów

Najczęściej używa się macicy perłowej perłopławów, zatem głównymi dostawcami są farmy hodowlane pereł. Podstawową barwą jest zwykle biel; dla macicy perłowej z Tahiti – naturalnie ciemny kolor.

Macica perłowa uchowca

Lśniąca niebieskozielono macica perłowa małża uchowca Haliotis australis (zwanego Paua) z Nowej Zelandii była przez Maorysów wykorzystywana do inkrustacji mistycznych rzeźb. Od pewnego czasu macica perłowa tych małżów znajduje zastosowanie również w zachodnim świecie, przede wszystkim do wyrobu modnej biżuterii. Ze względu na podobne efekty barwne jak u opalu, w handlu nazywa się ją opalem morskim.

Muszle o kolorowo zabarwionej masie perłowej (błękit, zieleń) należą do słuchotek (ślimaków z rodzaju Haliotis) żyjących wokół Ameryki i Nowej Zelandii.

Zastosowanie

Stosowana w Europie do wyrobu biżuterii, ozdób (np. markery zdobnicze na gryfie od gitary) i sztuki użytkowej oraz inkrustacji; popularna zwłaszcza w XVI-XVIII wieku." [źródło]


20 komentarzy:

 1. Świetny , bardzo lubię te meksykańskie naparstki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyroda tworzy cuda, z których możemy korzystać. Oryginalny ten naparstek.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piekny naparstek :) Uwielbiam mase perlowa-perlami tez nie gardze :P No i fajnie dowiedziec sie czegos na ten temat :) (wybacz za brak polskich znakow ale korzystam ze swojego ANGIELSKIEGO i badziewnego komputera, w ktorym brak tak inteligentnej formy jak polskie znaki :P )

  OdpowiedzUsuń
 4. Śliczny naparstek, nie wiedziałam, że takie istnieją.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękny, i jak się cudnie mieni kolorami. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękny, bardzo lubię te perłowe naparstusie :).

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoje słowa :)