"Wrocław (wymowa i, łac. Vratislavia lub Wratislavia lub Budorgis, niem. Breslau i, śl-niem. Brassel, czes. Vratislav, węg.Boroszló) – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, siedziba władz województwa dolnośląskiego i powiatu wrocławskiego. Położone w Europie Środkowej na Nizinie Śląskiej, w Pradolinie Wrocławskiej, nad rzeką Odrą i czterema jej dopływami. Jest historyczną stolicą Dolnego Śląska, a także całego Śląska.
Jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 635 759 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².
Dawna stolica księstwa wrocławskiego, siedziba władz pruskiej prowincji Śląsk i rejencji wrocławskiej. Od 28 czerwca 1946 stolicawojewództwa wrocławskiego. Od 1 stycznia 1999 stolica województwa dolnośląskiego.
Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.
Wrocław jako jedyne polskie miasto znalazł się w pierwszej dziesiątce miejsc wartych odwiedzenia w rankingu brytyjskiego dziennikaThe Guardian." [źródło]
Odwiedzam Wrocław dosyć często, ale aby nabyć te naparstki musiałam któregoś roku udać się specjalnie do centrum miasta.
Zobaczyć na nich można słynne wrocławskie symbole: herb, logo, katedrę, ratusz oraz jednego z krasnali, które stały się wizytówką miasta :)
"Współczesny herb Wrocławia jest pięciopolowy. W prawym (heraldycznie) górnym rogu w czerwonym polu znajduje się ukoronowany Lew Czeski symbol przynależności do dawnej Korony Królestwa Czeskiego, w lewym górnym rogu czarny Orzeł Śląski (zgorzelec) w złotym polu z białą przepaską henrykowską na piersi i skrzydłach zwieńczoną krzyżem. W prawym dolnym, złotym polu znajduje się duża litera W od łacińskiej nazwy miasta Wratislavia, w lewym dolnym, czerwonym polu osadzona na odwróconej koronie głowa świętego Jana Ewangelisty (patrona kaplicy na ratuszu) w nimbie (brana również za głowę św. Doroty). W centrum tarczy mieści się srebrna misa z odciętą głową świętego Jana Chrzciciela, patrona katedry wrocławskiej." [źródło]
"W 1996 roku został rozstrzygnięty konkurs na logo Wrocławia. Autorem zwycięskiego projektu jest Paweł Pawlak
Logo jest znakiem prawnie chronionym. Rozpowszechnianie logo wymaga zgody Dyrektora Biura Promocji Miast." [źródło]
"Archikatedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu (niem. Breslauer Dom, Kathedrale St. Johannes des Täufers) – rzymskokatolicki gotycki kościół parafialny a także katedralny biskupów wrocławskich zlokalizowany na wrocławskim Ostrowie Tumskim.
Obecna, czwarta katedra pochodzi zasadniczo z okresu gotyku, z XIII-XIV w. Poprzedzały ją jednak 3 inne kościoły znajdujące się w tym samym miejscu. Obecny kształt jest efektem barokowych uzupełnień oraz współczesnych restauracji po zniszczeniach wojennych. Uchodzi za pierwszą w pełni gotycką świątynię na ziemiach polskich." [źródło]
"Stary Ratusz we Wrocławiu – późnogotycki budynek na wrocławskim Rynku, jeden z najlepiej zachowanych historycznych ratuszy w Polsce, zarazem jeden z głównych zabytków architektonicznych Wrocławia.
Ratusz znajduje się w południowo-wschodnim narożu bloku śródrynkowego (tretu). Dwukondygnacyjny, podpiwniczony, trójtraktowy budynek na planie wydłużonego prostokąta z wieżą i kilkoma przybudówkami powstał w kilku etapach budowlanych na przestrzeni około 250 lat (od schyłku XIII w. aż po wiek XVI).
Współcześnie Ratusz mieści oddział wrocławskiego Muzeum Miejskiego – Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, stanowiąc niejako jego główny eksponat. Ratusz można zwiedzać od środy do soboty w godzinach 10.00-17.00, w niedzielę od 10.00-18.00. W środę wstęp jest bezpłatny.
W piwnicach Ratusza znajduje się Piwnica Świdnicka, jeden z najstarszych lokali gastronomicznych w Europie." [źródło]
"Wrocławskie krasnale – wydarzenie artystyczne oraz zjawisko społeczne obejmujące swoim zasięgiem Wrocław i okoliczne gminy, a wywierające wpływ na działania artystyczne realizowane w całej Polsce.
Niewielkie rzeźby krasnali, w liczbie stale rosnącej, są umieszczane we Wrocławiu sukcesywnie od 2005. Wywodzą się od malowanych w latach 80. XX wieku graffiti, a następnie happeningów organizowanych przez ruch „Pomarańczowej Alternatywy” ośmieszających w sposób pokojowy system komunistyczny. Po upadku PRL-u krasnale uległy zapomnieniu aż do sierpnia 2005, kiedy to wrocławski rzeźbiarz Tomasz Moczek ustawił pięć pierwszych krasnali.
Figurki krasnali stały się integralną częścią przestrzeni miejskiej oraz zjawiskiem społecznym. Nowe postacie tworzone są przez artystów z całej Polski, a ich opiekunami są instytucje publiczne, firmy oraz osoby prywatne. Organizowane są specjalne wycieczki szlakiem krasnali, gry plenerowe, spektakle teatralne oraz wydawane mapy dla turystów chcących połączyć odnajdywanie kolejnych figurek ze zwiedzaniem Wrocławia." [źródło]
Piękne naparstki z pięknego miasta. Nigdy nie byłam we Wrocławiu - to aż 450 km z Lublina, może kiedyś...
OdpowiedzUsuńPiękne miasto, z przepiękną starówką i wartym obejrzenia ZOO. Naparstkami niezmiennie się zachwycam.Pozdrawiam niedzielnie. :)
OdpowiedzUsuńDziękuję :)
UsuńUwielbiam Wrocław, przepiękny i klimatyczny! Ja niestety z tegorocznych, wrocławskich wakacji nie przywiozłam ani jednego naparstka, ale na szczęście miałam coś z wcześniejszych wojaży. Twoje okazy są cudne!
OdpowiedzUsuńCzęsto jestem we Wrocławiu, ale przeważnie u Cioci na Lotniczej - stamtąd mam trochę daleko, więc te okazy kupiłam kilka lat temu, gdy miałam okazję pokazywać rynek rodzinie z Gdyni :)
UsuńBardzo ładne naparstki, ukazują ciekawe i ważne miejsca Wrocławia... a Wrocław to miasto mojego dzieciństwa i super wspomnienia... :)
OdpowiedzUsuńCzęsto tam bywałam jako dziecko, teraz też goszczę co parę miesięcy :)
UsuńSo lovely thimbles!
OdpowiedzUsuńKiss
Dziękuję :)
UsuńCudowne :) kiedyś muszę wybrać się do Wrocławia, nie tylko przejazdem...
OdpowiedzUsuńJest tam sporo ciekawych miejsc :)
UsuńSuper naparstki ale najfajniejszy ten ręcznie malowany:) Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńDziękuję :)
UsuńPiękne...
OdpowiedzUsuńDziękuję :)
UsuńBardzo lubię Wrocław, chociaż mam trochę daleko. Naparstek z logo prześliczny
OdpowiedzUsuń:)
UsuńPo asortymencie poznaję, gdzie dokładnie były kupione :D
OdpowiedzUsuńTo był najtańszy (i najlepiej zaopatrzony w naparstki) sklep z pamiątkami. Niestety, jakiś rok temu sklep zlikwidowano...
Jaka szkoda :( Myślałam, że się jeszcze do niego wybiorę...
UsuńTeraz kupno naparstków we Wrocławiu to wielka loteria. Już od kilku lat przeważają te same wzory i fasony...Szkoda :(
UsuńSklep w Jasiu i Małgosi był rewelacyjny. Też żałuję, że już go nie ma...
Naprawdę szkoda :( To teraz już tam chyba nie mam czego szukać na rynku :(
UsuńOferta jest atrakcyjna wyłącznie dla tych, którzy nie mają jeszcze ani jednego naparstka z Wrocławia ;)
UsuńDla tych, co już jakieś mają, trudno znaleźć coś nowego...
Szkoda :(
UsuńW ostatnią niedzielę zrobiłam przegląd sklepików z pamiątkami na wrocławskim Rynku. Dobra wiadomość jest taka, że ponownie otwarty jest sklep w Jasiu i Małgosi :) Zła natomiast - w sklepach nie ma nic nowego. W jednym tylko pojawił się nowy naparstek z ratuszem, krasnalem z kwiatkiem i herbem miasta (ceramiczny+kalkomania).
UsuńCzyli jest jakaś nadzieja...
Usuń