Ta mała wioska leżąca niedaleko Kłodzka zaistniała w ubiegłym roku w mediach. To z niej właśnie pochodzi jeden z uczestników programu "Rolnik szuka żony" :)
My odwiedziliśmy Roszyce podczas jednej z wiosennych wypraw geocachingowych i bynajmniej nie szukaliśmy tam żony, ale skrytek :P Udało nam się odnaleźć wszystkie!
"Roszyce – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Kłodzko, w północnej części Kotliny Kłodzkiej.
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego." [źródło]
"DANE STATYSTYCZNE
powierzchnia 320 ha
liczba mieszkańców – 167
Sołtys: Tomasz Krupa, tel. 601 847 703
Samorządowy koordynator wsi: Małgorzata Hucaluk-Pączka, tel. 074 6474130
Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich: Anna Szarawara, tel. 697 630 434
Opiekun świetlicy: Janina Dutkowska, tel. 74 8679276
Przewodnicząca Zespołu Śpiewaczego "Marzenie": Zdzisława Gębska, tel. 530 107 755" [źródło]
"Patron dobrej sławy
Chyba żaden inny region w Polsce nie może poszczycić się taką mnogością figur przedstawiających św. Jana Nepomucena, jak dawne hrabstwo kłodzkie. W gminie kłodzko trudno byłoby wręcz znaleźć miejscowość, w której nie stałby on na moście, przy bramie kościoła czy wjeździe do wsi. Jedna z najpiękniejszych figur zachowała się w Roszycach.
Nepomuk (tak też jest nazywany) stoi tutaj na cokole, do którego przymocowano dwa piękne kute świeczniki. Na dole wypisano inskrypcję, ale i bez tego rozpoznać go można bez trudu po charakterystycznych dla niego atrybutach. Ubrany jest w dostojny strój kapłański, w ręku dzierży palmę męczeństwa, a głowę odzianą w biret otacza wieniec z gwiazd (w innych przedstawieniach trzyma często krzyż). Jan z Nepomuku żył w XIV wieku. Był wikariuszem generalnym arcybiskupa praskiego Jana z Jenstein za czasów panowania króla Wacława IV, który ingerował nawet w obsadzanie stanowisk kościelnych. Prowadziło to do licznych zadrażnień. Król nie wahał się nawet użyć podstępu, by pozbyć się swoich przeciwników. Zaproszonych przez siebie na ucztę dwóch prałatów i Jana z Nepomuku (prawą rękę arcybiskupa) zamknął w lochu. Prałatów wkrótce zwolniono, Jana zaś poddano torturom. Przypiekano mu ciało i okaleczono kleszczami język. Kaźni przyglądał się ponoć sam król, który pod osłoną nocy wyprowadził potem Jana na most nad Wełtawą, przywiązał mu kamień do szyi, po czym zepchnął w dół. Gdy Jan tonął, na rzece miało zajaśnieć pięć gwiazd, które widzieli ponoć mieszkańcy Pragi. Wyłowione ciało męczennika złożono w praskim kościele św. Krzyża. Dlaczego król dopuścił się aż tak wielkiej zbrodni? Najbardziej znana wersja wydarzeń, przyjęta podczas beatyfikacji i kanonizacji Jana z Nepomuku, głosi, że Jan naraził się królowi nie chcąc wyjawić mu tajemnicy spowiedzi jego żony. Przypuszcza się też, że mógł paść on ofiarą sporów pomiędzy królem a arcybiskupem. Pewne jest jedno: zginął 20 marca 1393 roku. Trzeba było trzech wieków, by został wyniesiony na ołtarze. Beatyfikował go w 1721 roku papież Innocenty XIII, a kanonizował w 1729 roku Benedykt XIII. Dlatego przedstawiany jest w typowym dla baroku stroju kapłana, choć żył w średniowieczu. Do jego kanonizacji najmocniej przyczynili się jezuici, widząc w jego cnotach jeden z oręży przeciwko protestantom (luteranie nie uznają spowiedzi). Śmierć w nurcie Wełtawy spowodowała, że szybko uznano go nie tylko za patrona dobrej sławy, ale i chroniącego przed powodziami, utonięciami, wysychaniem studni oraz przepraw przez wodę, a jego figury zaczęto ustawiać na mostach i nabrzeżach. Na ogromną popularność św. Jana Nepomucena w hrabstwie kłodzkim wpłynęła długoletnia, wzmożona działalność jezuitów w Kłodzku i podległość tych terenów arcybiskupstwu praskiemu. Jurysdykcja ta utrzymała się do 1945 roku, choć od trzeciej wojny śląskiej ziemie te podlegały państwu pruskiemu, a potem niemieckiemu. W skład archidiecezji wrocławskiej włączono je w 1945 roku, jednak formalnie sprawę uregulowano dopiero w 1972 roku!
Kto postawił figurę św. Jana Nepomucena w Roszycach - trudno już dzisiaj dociec. Sama wieś zachowała ciekawy układ owalnicy, rozbudowany potem w wielodrożnicę. Świadczy to, że należy do najstarszych, słowiańskich osad w tym regionie. Powstała przed XIII wiekiem, a więc jako przedlokacyjna. Położona jest na rozległym płaskowyżu (360-370 m n.p.m.). Aby dojechać tutaj od strony Kłodzka, należy skierować się na drogą Kłodzko-Kudowa Zdr. i skręcić w prawo w kierunku Ruszowic i Kamieńca.
Na podstawie przewodnika dla dociekliwych "Gminy Kłodzko skarby i osobliwości" autorstwa Marka Perzyńskiego." [źródło]
Programu nie oglądałam, ale miejsce malownicze :)
OdpowiedzUsuńJa oglądałam program (w internecie - w jeden dzień wszystkie odcinki), właśnie ze względu na dwóch bohaterów z bliskiej okolicy - Roszyc i Ścinawki :)
UsuńOoo super :) Jaki ładny przystanek :)
OdpowiedzUsuńSzkoda, że ten święty taki zaniedbany....
OdpowiedzUsuńNiestety...
UsuńPodziwiam Cię z jakim uporem zbierasz kolejne skrytki. Wydaje się to w Twoim wykonaniu fajną zabawą. Chyba sama w końcu spróbuję :)
OdpowiedzUsuńDziękuję :) Zachęcam, bo to świetna zabawa i okazja do odwiedzenia ciekawych miejsc :)
UsuńWitaj Aniu.
OdpowiedzUsuńZnam trochę Ziemię Kłodzką, ale w tej wsi nie byłem, chyba, że przejazdem.
Nepomuków na Dolnym Śląsku jest bardzo wiele i są bardzo podobni do siebie... Tylko u nas w Głogowie jest taki zabiedzony, ale to podróbka, bo oryginał wojna zabrała.
Pozdrawiam serdecznie.
Michał
Dziękuję :)
UsuńWieś leży w oddaleniu od drogi i zaprezentowałam chyba wszystkie jej atrakcje :) Ale przy okazji można wpaść :)
Nepomuk Nepomukiem ale jaki psiur!!! Uwielbiam takie piesy! ;)
OdpowiedzUsuńBył strasznie milutki :) Głaskaliśmy się :)
UsuńDzięki Tobie byłam tam choć przez chwilę...
OdpowiedzUsuńDziękuję :)
UsuńRównież jestem fanką tego naszego polskiego, wiejskiego programu "Rolnik szuka żony" i też jestem z Dolnego Śląska (okolice Wałbrzycha), więc muszę się wybrać do Roszyc i pozwiedzać :)
OdpowiedzUsuńNa pewno znajdziesz tam kilka pięknych chat do swojej kolekcji :)
UsuńZ pewnością Aniu :)
OdpowiedzUsuńJest tyle pięknych wsi w Polsce nieodkrytych jeszcze przeze mnie a skrywających właśnie to co najbardziej w nich kocham a zatem ich prawdziwą WIEJSKOŚĆ... Aż mi żal, że jeszcze ich nie zdobyłam, ale powolutku małymi kroczkami będę powiększać moją kolekcję :)
Dużo pięknych miejsc jest czasem naprawdę niedaleko :) Życzę wielu wspaniałych odkryć :)
Usuńhttps://www.samotneserca.pl/rolnik/ tutaj rzpesiadują możesz z nimi poisać:)
OdpowiedzUsuńNa szczęście nie mam takiej potrzeby ;)
Usuń