niedziela, 18 września 2016

Naparstki - Warszawa/PL


"Warszawa, miasto stołeczne Warszawa (m.st. Warszawa) – stolica Polski i województwa mazowieckiego, największe miasto kraju, położone w jego środkowo-wschodniej części, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą.

Warszawa jest największym polskim miastem pod względem liczby ludności (1 744 351 mieszkańców, stan na 31 grudnia 2015) i powierzchni (517,24 km² łącznie z Wisłą, stan na 1 stycznia 2015).

Jest jedynym polskim miastem, którego ustrój jest określony odrębną ustawą. Od 2002 Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu. W jej skład wchodzi 18 jednostek pomocniczych – dzielnic m.st. Warszawy.

Warszawa jest ważnym ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym. Tutaj znajdują się siedziby m.in. Prezydenta, Sejmu i Senatu, Rady Ministrów oraz Narodowego Banku Polskiego. Warszawa jest także siedzibą agencji Frontex odpowiedzialnej za bezpieczeństwo granic zewnętrznych Unii Europejskiej oraz Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR), agendy OBWE.

Warszawa jest drugim (po Lwowie) polskim miastem odznaczonym Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, a także Orderem Krzyża Grunwaldu I klasy oraz Krzyżem Niepodległości z mieczami.

W 2010 think tank Globalization and World Cities (GaWC), badający wzajemne stosunki pomiędzy miastami świata w kontekście globalizacji, uznał Warszawę za metropolię globalną (Alpha-)." [źródło]


Warszawskie naparstki nabyłam podczas swojej jedynej - i chyba ostatniej - wizyty w tym mieście. Jakoś tak niespecjalnie mi się tam podoba... zdecydowanie wolę swoją prowincję :)

A ten przywiozła mi Agnieszka z wizyty u brata :)
A jak było w Warszawie? Stanowczo za szybko, za gwarnie, za dużo... dobrze, że chociaż naparstki były malutkie ;)28 komentarzy:

 1. Fajny warszawski naparstkowy zestawik.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolejne ciekawe naparstki... a do Warszawy jeszcze nie dojechałam... :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetne naparstki! Tylko szkoda, że Warszawa Ci się nie spodobała :( Ja mieszkam na obrzeżach, więc łatwo od czasu do czasu lubić centrum ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ostatnio udało mi się kilka razy być w Warszawie o różnych porach roku i niestety zawsze trafiam w deszczową pogodę, więc o zdjęciach mogę tylko pomarzyć. Nawet z tegorocznej parady wojska polskiego mam tylko kilka dobrych ujęć, pozostałe - w strugach deszczu! (Buuuuu!) Świetne naparstki!:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Super są te naparstki z Warszawy:))Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. All fantastic!
  Have a nice sunday.

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajne naparstki, zwłaszcza te metalowe. Ja ze stolicy nie posiadam jeszcze żadnego, za daleko trochę mam do Warszawy. Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mam do Warszawy daleko, ale raz udało się dotrzeć ;)

   Usuń
 8. Aniu, jeśli chodzi o odczucia dotyczące stolicy, to mam takie same....Ale stołeczne naparstki warto mieć w swojej kolekcji:) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Wow ale świetna wycieczka i te Twoje cudowne zbiory😊 Rewelacyjny post!!! Ściskam i pędzę do pracy 😊 ❤

  OdpowiedzUsuń
 10. Lata temu byłam przejazdem w Warszawie...Dlatego mnie w warszawskie naparstki ostatnio zaopatrzyła rodzina :) Właśnie wczoraj dostałam 4 naparstki ze stolicy.
  Koniecznie chciałam mieć ten z nadbudową, bo mam tez taki z Wrocławia :)
  A Twoje pamiątki - przepiękne :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam taki z Pałacem Kultury. Ledwo się na półkę mieści... A Warszawa? Cóż, też uważam, że nie ma w niej nic nadzwyczajnego. Zdecydowanie wolę Gdańsk czy Toruń, Wrocław ładny, Kraków... Ale na starówkę lubię czasem pójść - do Zapiecka na pierogi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też uważam, że inne polskie są piękniejsze - na przykład Wrocław czy Gdańsk :)

   Usuń

Dziękuję za Twoje słowa :)