sobota, 24 września 2016

Anna Kamińska "Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak"


Anna Kamińska 
"Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak"
(37/52)"Mówili o niej „Czarownica” — bo gadała ze zwierzętami oraz miała kruka terrorystę, który kradł złoto i atakował rowerzystów. Ponad trzydzieści lat żyła w drewnianej leśniczówce pośrodku Puszczy Białowieskiej, bez wody i prądu. Spała w łóżku z rysiem i mieszkała pod jednym dachem z oswojonym dzikiem. Była naukowcem, ekologiem, autorką nagradzanych filmów i słuchowisk radiowych. Aktywnie działała na rzecz najstarszego lasu w Europie. Uważała, że należy żyć prosto i blisko przyrody. Wśród zwierząt znalazła to, czego nigdy nie doświadczyła od ludzi.Ostatnia Kossakówna. Córka Jerzego, wnuczka Wojciecha, prawnuczka Juliusza — trzech malarzy rozmiłowanych w polskim krajobrazie i historii. Bratanica Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec. Miała być synem i czwartym Kossakiem. Tak jak przodkowie, dźwigać sztalugi i znane nazwisko. Wybrała własną drogę…Co takiego spotkało ją w Krakowie, że zdecydowała się na ucieczkę? Dlaczego została wydziedziczona? Wreszcie — czy w „dziczy” odnalazła szczęście?Simona autorstwa Anny Kamińskiej to fascynujący portret buntowniczej pasjonatki i silnej, nietuzinkowej kobiety. Opowieść o bezkompromisowym szukaniu swojego miejsca w świecie i o zrzucaniu ciężaru wielkiego nazwiska. Historia upadku starej, artystycznej rodziny oraz tego, jak szara rzeczywistość PRL-u wymazywała barwny świat krakowskiej arystokracji." [źródło]


Cudowna książka, przeczytana właściwie "jednym tchem", bo ciężko się od niej oderwać... Bohaterka jest mi bardzo bliska - ze względu na dość apodyktyczny charakter i przekładanie miłości do zwierząt nad miłość do ludzi... Polecam!


14 komentarzy:

 1. Czytałam i potwierdzam Twoje słowa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj.Masz rację .Książka piękna i klimatyczna.
  Kossakówka niszczeje ,władze Krakowa nie mają lub nie chcą dać pieniędzy na remont.A musi być generalny ,bo to już ruina.
  A czytałaś Magdaleny Samozwaniec /Kossak / książkę "Maria ,Magdalena" o życiu sióstr Kossakówien? Jeśli nie ,to gorąco polecam.
  Łaczę pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam Simonę za całokształt! Też ją kiedyś promowałam u siebie. Wznowili teraz tez "Sagę Puszczy Bialowieskiej"- kupiłam i się delektuję :) Pierwsze wydanie tej książki osiągało cenę kilkuset złotych! I w bibliotekach jej prawie nie ma...

  OdpowiedzUsuń
 4. So nice photos.
  Have a good week end.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zaciekawiłaś mnie - zawsze lubiłam Puszczę Białowieską, więc chętnie przeczytam. Dziękuję za polecenie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, na pewno będziesz nią zauroczona!

   Usuń
 6. Czytałam ! Simona była niesamowita, jej miłość do zwierząt ogromna - poruszyła i wzruszyła mnie ta historia.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawa pozycja... Nawet nie wiedziałam, że taka osoba istniała...

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoje słowa :)