środa, 29 kwietnia 2015

Szlakiem wiatraków...Podczas ubiegłorocznej październikowej wyprawy chciałam także odwiedzić wiatrak w Starych Bogaczowicach. Niestety, dojazd do niego jest utrudniony - musiałam zadowolić się zdjęciami robionymi z głównej drogi.Stare Bogaczowice (do 1945 niem. Alt Reichenau) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, w gminie Stare Bogaczowice. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego. Miejscowość jest siedzibą gminy Stare Bogaczowice. 

W 1810 została przeprowadzona sekularyzacja dóbr zakonnych. Na rzecz państwa przejęto ziemię, budynki, źródła mineralne, dzieła sztuki. W 1830 we wsi działały dwie szkoły, królewskie nadleśnictwo, 3. młyny wodne i 1. wiatrak, 135. warsztatów płócienniczych, farbiarnia, 4. kołodziei i 5. kuźni. Na przełomie XIX i XX wieku w Stare Bogaczowice stały się kurortem w oparciu o występujące tu źródła mineralne i walory krajobrazowe. Zostały wybudowane studnie, pijalnie oraz domy kąpielowe. Do nazwy miejscowości zaczęto dopisywać dodatek „Bad”. W 1939 wieś zamieszkiwało 1691. mieszkańców. [źródło]
Obecnie w Starych Bogaczowicach znajduje się ruina jednego z czterech murowanych holenderskich wiatraków, jakie stały kiedyś w tej wsi (mapa z 1925r.). Obiekt widoczny jest z drogi dojazdowej od strony Strugi. [źródło]Ruiny wiatraka oglądałam i fotografowałam 12 października 2014 roku.

16 komentarzy:

 1. Dziękuję Aniu za "mój" wiatrak !
  Niestety sama wieś nie przypomina już przedwojennego uzdrowiska, po wojnie podupadła i straciła na urodzie.. :(
  Ale okolica piękna !

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy tu nie byłam.
  Dosyć tajemniczo :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Aniu, ile jeszcze tych wiatraków wytrzepiesz z rękawa?
  Bardzo lubię oglądać takie budowle.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pieknie się prezentuje wśród zielonych pól:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajnie się prezentuje, choć pewnie z bliska byłoby widać, jaki jest zniszczony

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię ten cykl :). Wiatraki mają w sobie magię. Pozdrawiam...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kręcą, kołują, wiercą, chrobocą,
   wre czarnoksięski trzepot ich rąk,
   drogę torują wiatrom i nocom,
   włóczą za włosy mgły sponad łąk.

   Usuń

Dziękuję za Twoje słowa :)